Socioloģe Sanda Vanaga pamatskolā uzstāda sev mērķi par maģistra grāda iegūšanu
Sanda Vanaga ir divkārtēja Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) absolvente, kura 2024. gada vasarā ieguva augstākās izglītības izcilības diplomu. Iepriekš studēja bakalaura studiju programmā "Komercdarbība un uzņēmuma vadība", taču vēlējās iesākto studiju ceļu turpināt un par savu studiju programmu izvēlējās maģistra studiju programmu "Organizāciju un sabiedrības pārvaldes socioloģija". Studiju laikā Sanda uzrādīja augstu sniegumu, savu neatlaidību un mērķtiecību, ko pierāda arī viņas vidējā svērtā atzīme, kas bija 9,188 balles.
Sanda ir no Staļģenes un vietējā vidusskolā ieguva pamatizglītību, bet pēc tam jau vidusskolas gaitas pavadīja Jelgavas tehnikumā, kur ieguva vidējo profesionālo izglītību ar kvalifikāciju "Klientu apkalpošanas speciālists". Skolas laikā viņai neviens no mācību priekšmetiem nesagādāja grūtības, bet vairāk piesaistīja tieši profesionālie mācību priekšmeti, piemēram, uzņēmuma darba un klientu apkalpošanas organizācija, mārketinga plānošana un dokumentu pārvaldība. "Jāmin, ka jau ceturtajā kursā sāku strādāt tehnikumā par lietvedi, bet zināju, ka noteikti turpināšu studijas arī augstskolā, apvienojot tās ar darbu," papildina maģistra grāda ieguvēja.
Par skolas laiku Sanda atceras: "Īpaša mudināšana mācībām pamatskolas un vidusskolas laikos man nebija nepieciešama, jo sarežģījumu, kas būtu kā būtisks šķērslis turpināt mācības, man nebija. Esmu pateicīga ikvienam skolotājam, kurš nesavtīgi dalījās ar savām zināšanām un veltīja savu laiku manā izaugsmes ceļā. Viņu gudrība, pacietība un atbalsts ir nenovērtējams, tas palīdzēja veidot mani par tādu cilvēku, kāda esmu šodien. Jau pamatskolā biju sev uzstādījusi nākotnes mērķi - vēlos iegūt maģistra grādu. Lai gan tajā laikā vēl nebiju izlēmusi, kur studēšu, bet zināju, ka to darīšu. Tā nu es virzījos uz priekšu, turot pati sev doto solījumu."
Sanda zināja, ka nākamais izglītības solis pēc vidusskolas būs augstskola, tā nu viņa izlēma par labu LBTU. "Pēc vidusskolas turpināju strādāt Jelgavas tehnikumā un paralēli tam studēju Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes (ESAF) bakalaura studiju programmā "Komercdarbība un uzņēmuma vadība", iegūstot profesionālā bakalaura grādu komercdarbībā un uzņēmuma vadībā un uzņēmuma vadītāja kvalifikāciju. Arī iepriekš Jelgavas tehnikumā iegūtā profesionālā vidējā izglītība deva lielisku zināšanu bāzi studijām augstskolā. Jelgava man ir tuva sirdij – kāpēc gan neturpināt studijas vietējā universitātē un tik skaistā vietā - Jelgavas pilī Lielupes krastā?"
Pēc bakalaura grāda iegūšanas Sandas izglītības ceļš turpinājās jau augstākā līmenī un, apskatot piedāvātās maģistra studiju programmas, īpaši viņu "uzrunāja" "Organizāciju un sabiedrības pārvaldes socioloģija". "Mani interesē sabiedrībā notiekošo procesu pētniecība – tā dod iespēju paplašināt savu redzesloku, paskatoties uz dažādiem notikumiem no vairākiem skatpunktiem, kā arī analizēt, kāpēc viss notiek tieši tā, kā tas notiek. Šī programma ļauj gūt padziļinātu izpratni par sociālo procesu dinamiku un attīstīt prasmes, kas nepieciešamas efektīvai pārvaldei un vadībai, izmantojot zinātnisku pieeju un analītisko domāšanu. Šī programma šķita kā loģisks turpinājums jau iepriekš iegūtajam bakalaura grādam komercdarbībā un uzņēmumu vadībā," par savu izvēli skaidro absolvente.
Apgūstot maģistra studiju programmu, Sanda ieguva ne tikai padziļinātu izpratni par sabiedrības struktūrām un organizāciju darbību, bet arī nozīmīgas prasmes un zināšanas – pilnveidoja analītisko domāšanu un spēju kritiski vērtēt dažādas sociālās parādības, kā arī guva pieredzi pētījumu veikšanā un datu analīzē, kas ir būtiski, lai pieņemtu pamatotus lēmumus un izstrādātu efektīvas attīstības un pilnveides stratēģijas organizācijās.
Lai iegūtu sociālo zinātņu maģistra grādu socioloģijā, Sanda savu noslēguma darbu izstrādāja par tēmu "Profesionālās izglītības pedagogu darba dzīves kvalitāte izglītības sistēmas pārmaiņu kontekstā". "Kā jau pēc manis iepriekš minētā var nojaust, ka profesionālā izglītība man ir tuva sirdij, tāpēc arī maģistra darba tēma ir saistīta ar to. Pēdējā laikā jautājums par pedagogu darba dzīves kvalitātes aspektiem, tai skaitā arī atalgojumu un noslodzi, ir pētīts diezgan plaši, kā arī ir vairākkārt aktualizēts sabiedrībā. Par piemēru var minēt izglītības un zinātnes darbinieku streiku, kas norisinājās pagājušā gada aprīlī, kam īpaši lielu uzmanību pievērš Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība. Profesionālās izglītības joma ir pakļauta dažādām sociālām pārmaiņām, kam jāspēj nepārtraukti pielāgoties, lai nodrošinātu sabiedrību ar augsti kvalificētiem nozaru profesionāļiem, sniedzot ieguldījumu sabiedrības un ekonomikas attīstībā valstī kopumā, taču atsevišķi pētījumi, kas būtu vērsti tieši uz profesionālās vidējās izglītības profesionālo mācību priekšmetu pedagogu darba dzīves kvalitāti, nav veikti," par tēmas izvēli stāsta izcilības diploma ieguvēja.
Tāpat viņa atzīst, ka maģistra darba tapšanas laikā saskārās arī ar dažādiem sarežģījumiem, kas kavēja un vienlaikus arī apgrūtināja pētījuma veikšanu. "Noteikti gribu teikt lielu paldies savai maģistra darba vadītājai, docentei Gintai Kronbergai, kura sniedza savu atbalstu un uzmundrinājumu brīžos, kad man tas bija nepieciešams. Pateicoties viņai, saspringtajā maģistra darba tapšanas laikā, saņēmos un pat paspēju piedalīties starptautiskajā zinātniskajā konferencē "Students on their Way to Science"," tā absolvente.
Savukārt par studiju laiku viņa atceras, ka studiju kurss bija gana mazs, kas nepavisam nebija slikti: "Mēs varējām padziļināti pievērsties katrai tēmai, izrunājot visas neskaidrības un diskutējot par mums aktuāliem jautājumiem. Tāpat arī viena otru vienmēr atbalstījām un pamudinājām, ja kādā brīdī visa šķita par daudz, un piezagās vēlme padoties. Atmiņā paliks arī atsaucīgie pasniedzēji, kuri vienmēr bija atvērti jautājumiem, diskusijām un sadarbībai."
Uzsākot studiju gaitas, izcilības diploma iegūšanu Sanda nebija uzstādījusi kā mērķi, lai gan jebkuram uzdotajam darbam vienmēr pievērsusies ar lielu atbildību un centusies izdarīt rūpīgi: "Man patīk uzdevumus veikt tā, lai es pati būtu apmierināta ar rezultātu – gan studijās, gan darbā. Izcilības diploms nebija mans sākotnēji uzstādītais mērķis, bet godam esmu to nopelnījusi – es veltīju daudz laika un enerģijas, pievēršoties studiju procesam ar nopietnību pret kvalitāti un mērķtiecību uz augstiem rezultātiem."
Stāstot par nākotnes plāniem, absolvente ir pārliecināta, ka neapstāsies pie sasniegtā un turpinās pilnveidot gan sevi, gan savas zināšanas. "Lai gan šobrīd no studijām esmu nolēmusi paņemt pauzi un vēl neapsveru domu par studijām doktorantūrā, taču nenoliedzu, ka nākotnē varētu studijas turpināt. Neskatoties uz pārtraukumu studijās, ceru turpināt veiksmīgo sadarbību ar programmas pasniedzējiem, iesaistoties pētniecībā socioloģijas jomā," noslēguma saka LBTU absolvente Sanda Vanaga.