LLU prezentē zinātnieku izstrādnes izstādē "Riga Food 2021"
No 9. līdz 11. septembrim Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā notiek plašākā pārtikas izstāde Baltijas valstīs "Riga Food 2021”, kas ik gadu iezīmē nozares attīstību kopumā, izceļ novitātes un sniedz iespēju iepazīties ar nopietniem un uzticamiem nozares uzņēmumiem un zinātniekiem, kuri attīsta inovācijas pārtikas nozarē. Izstādē ikviens gardēdis var smelties idejas savai ēdienkartei, nogaršot daudz ko jaunu un baudīt pavāru, konditoru un bārmeņu šovus, savukārt profesionāļi – gūt idejas, jaunas zināšanas un informāciju, kā arī veicināt sava biznesa attīstību.
Izstādē piedalās 450 uzņēmumi no 25 valstīm. Pasākumu apmeklē gan gardēži, gan profesionāļi no visas pasaules. Šogad "Riga Food 2021" pārsteidz ar idejām un risinājumiem veselīgas un ekoloģiski tīras pārtikas jomā semināros un inovāciju stendā. Izstādes apmeklētāji tiek iepriecināti ar izcilas kvalitātes pārtikas produktu konkursiem un degustācijām, taču dalībnieki tiek nominēti gardākā medus, maizes un piena produktu kategorijās.
LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultāte ir Latvijā vienīgā vieta, kur iegūt augstāko izglītību pārtikas nozarē un attīstīt zinātnisko pētniecību, līdz ar to LLU Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļa (TEPEK) sadarbībā ar PTF jau vairākus gadus izstādē organizē LLU stendu Latvijas pārtikas zinātnes un inovācijas stenda "Inovācija pārtikai" ietvarā, kurā arī šogad prezentē jaunās pārtikas produktu izstrādnes. LLU stendā ir produktu prezentācijas un degustācijas, notiek informācijas sniegšana par produktiem, kas tapuši LLU zinātnieku un ražotāju sadarbības rezultātā, kā arī informē par piedāvātajām studiju iespējām. Savukārt 10. septembrī plkst. 11.00 konferenču zālē Nr. 1 notiek seminārs "Ilgtspējīgi risinājumi pārtikas industrijai" (programma pieejama raksta pielikumā), ko rīko LLU sadarbībā ar Eiropas Biznesa atbalsta tīklu, Latvijas Tehnoloģisko centru un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru. Plašāka informācija https://www.bt1.lv/rigafood/index.php.
Šogad LLU stendā izstādes apmeklētājiem tiek prezentēti dažādu pētījumu rezultāti:
- Pētījums "Ēdināšanas uzņēmumu vides pieejamība". Tā mērķis izvērtēt ēdināšanas uzņēmumu pieejamību dažādu personu grupām ar īpašām vajadzībām Rīgas pilsētas centrā. Pētījuma rezultātā izstrādāti vides pieejamības uzlabošanas un pilnveides risinājumi, lai ēdināšanas uzņēmumi kļūtu pieejami plašākam personu lokam ar īpašām vajadzībām, neieguldot lielus finanšu līdzekļus un iztiekot bez uzņēmumu pārbūves un rekonstrukcijas darbiem.
- Pētījums "Pirmo latviešu valodā publicēto pavārgrāmatu izpēte". Pētījums veikts LZP projekta Nr. LZP-2019/1-0294 "Nacionālā identitāte: gastropoētiskais aspekts. Vēsturiskais, starpnacionālais un starpdisciplinārais konteksts" ietvaros.
- Pētījums "Ēdināšanas pakalpojuma izvērtējums Zemgales reģiona izglītības iestādēs" (LLU finansēts projekts G11 Nr. 3.2.-10/277 Izglītības iestāžu ēdināšanas pakalpojuma pārstrukturizācija epidemioloģiskās krīzes apstākļos). Tā kā Ministru kabineta 2020. gada martā izsludinātais lēmums par ārkārtas situācijas ieviešanu valstī pilnībā apturēja izglītības iestāžu ēdināšanas pakalpojuma sniedzēju darbību, bija nepieciešams situācijas izvērtējums par ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanu izglītības iestādēs ārkārtas situācijas laikā, un, balstoties uz labāko ES valstu pieredzi, izstrādāt klasterus turpmākai rīcībai epidemioloģiskās krīzes laikā.
- Lēcu un rīsu ekstrudētu čipsu "O’BYTE" degustācija un prezentācija (vaučera nr. VP-V-V-2020/76) un pētījums “Ražošanas tehnoloģijas izstāde mini galetēm un čipsiem” (līgums nr. 3.2.2.-9/30, TEPV99). Pētījumos īstenota jaunu produktu izstrāde, kas ir alternatīva tirgū esošajiem eļļā ceptajiem kartupeļu čipsiem.
- Liofilizēto dārzeņu un augļu produktu degustācija, kas tapusi sadarbībā ar SIA “NutriBoom”.
- Pētījums “Biodegradējamais iepakojums, tā ietekme uz pasterizēta olu baltuma realizācijas laiku”, kas norisinājās sadarbībā ar A/S Balticovo. Izstādē tiks piedāvāti inovatīvi tehnoloģiskie risinājumi iepakojumu un produktu izstrādē.
- Pētījums “Konditorejas izstrādājumu (tortes) inovatīvu sastāvdaļu izstrāde un ražošana no kartupeļiem” (Nr.19-00-A01620-000056, LAD-40). Apmeklētājiem būs iespēja degustēt divas inovatīvas kartupeļu tortes, kas izstrādātas sadarbībā ar SIA “Ineses Tortes”, kā arī tiks sniegts ziņojums “Kartupeļu izmantošanas iespējas inovatīvos konditorejas izstrādājumos”.
- Pētījums “Biodegradējamais iepakojums siera nogatavināšanai” (BIOCOAT, Nr. LT08–2– LMT–K–01–046).
- Pētījums “No skābpiena produkta līdz klīniskajam pētījumam” (nr. 19-00-A01612-000009), kurā norisinās zinātniski pamatotu skābpiena produktu izstrāde no bioloģiskā lauksaimniecībā iegūtām izejvielām un to klīniskie pētījumi.
- Pētījums: “Fluoriscences noteikšana augu eļļās ar viedtālrunī iegūtu attēlu analīzi”. Pētījumā iegūta jauna metodika, kurā, izmantojot fluoriscento gaismu, ir iespējams identificēt augu eļļās esošos fluoriscentos savienojumus. Klasiskā analītiskā iekārta - fluorimetrs tika aizstāts ar viedtālruni, kurā attēli tika analizēti, izmantojot HSV krāsas modeli, iegūstot HUE spektrus.
- Pētījums “Fenolu savienojumi lakšos”. Pētījuma mērķis identificēt lakšu genotipu lapās atsevišķus fenola savienojumus, izmantojot augstas izšķirtspējas šķidruma hromatogrāfu (HPLC) Shimadzu Nexera LC-40 ar diodu bloku detektoru (DAD).
- Pētījums “Bioloģiski aktīvie savienojumi kameņu medū”. Kameņu medus ir sabiedrībā reti zināms pārtikas produkts, bet vērtīgs. Kamenes pārstrādā nektāru medū daudz ilgākā laika posmā nekā bites un iegūtais kameņu medus daudzums ir neliels.
- Pētījums “Zemeņu bioķīmiskā sastāva izmaiņas atkarībā no audzēšanas apstākļiem”, kas tapis sadarbojoties.Pārtikas tehnoloģijas un Lauksaimniecības fakultātes zinātniekiem.
Laipni aicināti LLU stendā, lai iegūtu zināšanas, degustētu zinātnieku un uzņēmēju jaunākos izstrādātos produktus, kā arī izbaudītu produktus, kuri attīstīti un pilnveidoti LLU zinātnieku un uzņēmēju kopdarbības rezultātā!