Pārlekt uz galveno saturu

Aizvadīta svinīgā Konventa sēde

Attēla autors: No LLU arhīva

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) kolektīvs 18. decembrī pulcējās uz svinīgo Konventa sēdi, lai atskatītos uz gada sasniegumiem, godinātu laureātus dažādos konkursos, sveiktu jaunos zinātņu doktorus un emeritus profesora goda nosaukuma ieguvēju, kā arī novēlētu panākumus un labklājību gaidāmajā gadā.

Pasākumu atklāja Konventa priekšsēdētājs Kaspars Vārtukapteinis, paužot prieku par iespēju šajā svētku laikā satikties un kopā svinēt universitātes sasniegumus. Viņš uzsvēra, ka svinīgā Konventa sēde dod iespēju novērtēt paveikto un godināt izcilās universitātes personības, kuras gada laikā izcēlušās ar savu ieguldīto darbu un sasniegumiem. Viņa uzrunā tika izteikti novēlējumi siltam un mierpilnam Ziemassvētku laikam, kā arī veiksmīgam un ražīgam 2025. gadam.

LBTU padomes priekšsēdētāja Laimdota Straujuma savā uzrunā iepazīstināja klātesošos ar universitātes nākotnes plāniem un pauda gandarījumu par aizvadīto gadu. Viņa akcentēja, ka 2024. gads universitātei bijis veiksmīgs, jo tā ir nostiprinājusi zinātnes universitātes statusu. Vienlaikus viņa norādīja uz gaidāmajiem izaicinājumiem, tostarp zinātnes institucionālo novērtējumu, kas būs nozīmīgs turpmākai universitātes attīstībai. L. Straujuma arī izcēla LBTU nozīmīgumu kā bioekonomikas studiju un pētniecības centra kodolu, kas apvienotu radnieciskās institūcijas ne tikai Latvijas, bet arī Baltijas mērogā. Noslēgumā LBTU padomes priekšsēdētāja L. Straujuma pateicās darbiniekiem un studentiem par ieguldījumu universitātes attīstībā un novēlēja mieru, mīlestību un prieku Ziemassvētkos un Jaunajā gadā.

Turpinājumā LBTU rektore Irina Arhipova informēja klātesošos par nozīmīgākajiem gada notikumiem zinātnē. Viņa iepazīstināja ar vairākiem projektiem, tostarp LBTU institucionālās kapacitātes stiprināšana izcilībai studijās un pētniecībā sadarbībā ar Malnavas koledžu, projektu "GreenAgroRes" ilgtspējīgas pārtikas sistēmas izveidei un "Forest4LV", kas fokusējas uz inovācijām meža apsaimniekošanā. Viņa atzīmēja arī "HiQBioDiv" projektu, kas veltīts bioloģiskās daudzveidības kvantificēšanai. Papildus tika pieminēta Zivju apstrādes biotehnoloģiju studiju un pētniecības centra atklāšana, kā arī ilgtspējīgas aprites bioekonomikas platformas (HUB) izveide. 

Rektore savā uzrunā stāstīja arī studiju procesa aktualitātēm, kā, piemēram, pabeigta visu 13 studiju virzienu akreditācija un LBTU pārgājusi uz jauno kredītpunktu sistēmu atbilstoši ECTS standartiem. Arī starptautiskajā sadarbībā sasniegti būtiski rezultāti - pirmo reizi vienā semestrī ārvalstu jaunuzņemto studentu skaits pārsniedzis 100, LBTU pievienojusies Eiropas universitāšu aliansei "Challenge.EU" un universitāte pirmo reizi iekļuvusi QS pasaules universitāšu tematiskajā un ilgtspējības reitingos.

Savu uzrunu LBTU rektore I. Arhipova noslēdza ar laba vēlējumiem universitātei saimei: "Lai Ziemassvētku mirdzums ienes mieru un siltumu jūsu sirdīs un mājās! Ar labiem darbiem un notikumiem piepildītu Jauno 2025. gadu!"

Arī svinīgās sēdes ietvaros tika pasniegta profesora Benjamiņa Treija vārdiskā balva, kuru saņēma Latvijas Zinātnes akadēmijas īstenā locekle un Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes (ESAF) dekāna pienākumu izpildītāja, profesore Irina Pilvere par nozīmīgiem un aktuāliem pētījumiem Latvijas tautsaimniecībā un ekonomikas zinātnē. Tāpat tika godināts Arvīda Leppika vārdiskās balvas laureāts - Inženierzinātņu un informācijas tehnoloģiju fakultātes (IITF) emeritus profesors Juris Priekulis par nozīmīgu un daudzveidīgu devumu inženierzinātnēs. 

Kā tradīcija svinīgajā sēdē tika pasniegti arī LBTU emeritus profesora goda nosaukuma diploms, ko ieguva Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātes (LPTF) profesore Daina Kairiša

Pēc tam sekoja jauno zinātņu doktoru sveikšana. Arī šogad doktora grādi piešķirti visos universitātē īstenotajos zinātņu virzienos – inženierzinātnēs, biozinātnēs un sociālajās zinātnēs.

Universitātes doktora šalli Konventa sēdē saņēma šādi doktora grāda ieguvēji:

Aldis Butlers "Siltumnīcefekta gāzu emisiju ietekmējošie faktori eitrofos purvaiņos un kūdreņos" (promocijas darba zinātniskais vadītājs: Dr.silv. Andis Lazdiņš).

Inga Grīnfelde "Konceptuālā hidroloģiskā modeļa METQ pilnveide urbānās hidroloģiskās atbildes vienības izveidei un SEG emisiju modelēšanai" (promocijas darba zinātniskie vadītāji: Ph.D. Artūrs Veinbergs un Dr.geogr. Oskars Purmalis).

Vita Celmiņa "Teritorijas attīstības plānošanas modelis ģeogrāfisko informācijas sistēmu videi" (promocijas darba zinātniskā vadītāja: Dr.oec. Vivita Puķīte).

Kristaps Sondors "Hidrogenētas augu eļļas izmantošana dīzeļmotoros" (promocijas darba zinātniskais vadītājs: Dr.sc.ing. Ilmārs Dukulis).

Olga Sokolova "Venturia inaequalis un Venturia pyrina populācijas daudzveidības raksturojums Latvijā" (promocijas darba zinātniskās vadītājas: Dr.biol. Biruta Bankina un Ph. D. Inga Moročko-Bičevska).

Lāsma Aļeksējeva "Zaļais publiskais iepirkums kā bioloģiskās pārtikas sistēmas elements Latvijā" (promocijas darba zinātniskā vadītāja: Dr.oec. Modrīte Pelše).

Mihails Šilovs "Institucionālie risinājumi Latvijas zivju pārstrādes nozares attīstības atbloķēšanai" (promocijas darba zinātniskā vadītāja: Dr. oec. Irina Pilvere).

Gundega Štelfa "Pirmsklīnisko pētījumu eksperimentālie modeļi galvas traumu pētījumiem ar jaunām zāļu vielām" (promocijas darba zinātniskie vadītāji: Dr.med.vet. Ilmārs Dūrītis un Dr.pharm. Maija Dambrova).

Vjačeslavs Kočetkovs "Iepakojuma ietekme uz dējējvistu olu produktu kvalitāti" (promocijas darba zinātniskie vadītāji: Dr.sc.ing. Sandra Muižniece-Brasava un Dr.sc.ing. Vitalijs Radenkovs).

Ivars Lūsis "Somatisko šūnu skaita dinamikas kompleksā izvērtēšana mastīta diagnostikā govju robotizētā slaukšanā un transferencei derīgu embriju ieguvē" (promocijas darba zinātniskā vadītāja: Dr. med. vet. Vita Antāne).

Guna Ringa - Ošleja "Q drudža sastopamība slaucamo govju ganāmpulkos Latvijā un tā ietekme uz reprodukcijas rādītājiem" (promocijas darba zinātniskās vadītājas: Dr.med.vet. Vita Antāne un Dr.biol. Lelde Grantiņa - Ieviņa).

Baiba Mistre "Sociālā aizsardzība ģimenēm ar bērniem" (promocijas darba zinātniskā vadītāja: Dr.oec. Inguna Leibus).

Darius Sargautis "Enzimātiskā auzu proteīna koncentrāta ieguve un mitrā ekstrūzija" (promocijas darba zinātniskā vadītāja: Dr.sc.ing. Tatjana Ķince).

Madara Misule "Augu maiņas produktivitāte atkarībā no ziemas kviešu īpatsvara tajā un augsnes apstrādes sistēmas" (promocijas darba zinātniskā vadītāja: Dr. agr. Zinta Gaile).

Ieva Līcīte "Klimata pārmaiņu samazināšana lauksaimniecības organiskās augsnes apsaimniekošanā Latvijā" (promocijas darba zinātniskie vadītāji: Dr.oec. Dina Popluga un Dr.silv. Andis Lazdiņš).

Sanita Reidzāne "Kailgraudu mieži ierauga fermentācijā" (promocijas darba zinātniskā vadītāja: Dr.sc.ing. Dace Kļava).

Anna Andersone "Smiltsērkšķu lignocelulozes biomasas bezatlikuma izmantošanas izpēte ilgtspējīgai multifunkcionālo produktu ražošanai" (promocijas darba zinātniskie vadītāji: Dr.sc.ing. Sarmīte Janceva un Dr.sc.ing. Uldis Spulle).

Jovita Pilecka - Uļčugačeva "Pilsētas gaisa piesārņojuma ar smagajiem metāliem telpiskās izplatības riska novērtējums" (promocijas darba zinātniskie vadītāji: Ph.D. Inga Grīnfelde un Ph.D. Linda Grinberga).

Lilita Ābele "Ilgtspējīga attīstība un digitalizācija: savstarpējā sinhronizācija pašvaldībās" (promocijas darba zinātniskā vadītāja: Dr.habil.oec. Baiba Rivža).

Visas pasākuma bildes apskatīt un lejupielādēt var, izmantojot šo saiti.

Pievienots 19/12/2024