Mežsaimniecības nozares zinātnieki un praktiķi mežā testē jauno dabai draudzīgas mežsaimniecības digitālo demo rīku
Lai veicinātu daudzpusīgu meža ekosistēmas plānošanu, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) kopā ar astoņiem sadarbības partneriem šobrīd rada dabai draudzīgu un ilgtspējīgu mežsaimniecības digitālo risinājumu izmantošanu Latvijā, lai to tālāk popularizētu un nodotu bezmaksas lietošanai meža apsaimniekotājiem.
Pirms rīka darbības testēšanas uzsākšanas, iesaistītās puses tikās projekta partnera SIA “Rīgas meži” teritorijā, lai dabā izvērtētu mežsargu lēmumu pieņemšanas principus un būtiskos faktorus, kas tiek ņemti vērā mežsaimniecisko darbu plānošanā Pierīgā. Tikšanās laikā veikts dabiskās mežaudzes atjaunošanās novērtējums gadu un pirms pieciem gadiem veidotajos atvērumos priežu audzēs.
Digitālās iespējas bioekonomikas jomas pētījumos balstītai mežsaimniecībai palīdzēs plānot un strādāt efektīvāk, veicinot dabai draudzīgu pieeju meža apsaimniekošanā. Projekta “Mežizstrādes automatizētas plānošanas algoritmu, datu apstrādes un analīzes IT rīka izstrāde rūpnieciskā pētījuma ietvaros, nodrošinot alternatīvu, inovatīvu un ekonomiski pamatotu risinājumu regulāra atvēruma kailciršu un izlases ciršu metodēm, balstoties uz optimālu ekosistēmu pakalpojumu sniegšanas modeli mežsaimniecībā” (“Dabai draudzīga mežsaimniecība”) īstenošana palīdzēs ar datu kartēšanu, tādejādi ļaujot mežā nodrošināt daudzpusīgu ekosistēmu pielietojumu. Šobrīd tiek izstrādāts demo rīks, kas balstīts uz aptuveni 140 000 ha meža teritorijas ar augstu dabas vai rekreācijas nozīmi kartējumu. Balstoties uz šo izvērtējumu pilotteritorijā, turpināsies darbs pie rīka pilnvērtīgas izstrādes, lai to varētu praktiski pielietot ikdienas darbā.
Digitālais rīks ir atvērta koda platforma/programma, kas būs brīvi pieejama visiem meža apsaimniekotājiem un izmantojama mežaudžu apsaimniekošanas plānu izstrādē Latvijā. Platforma tiek veidota, balstoties uz pētījumiem un praksi, kā arī veicinot sabiedrības izpratni par procesa gaitu un ieguvumiem. Projekta ilgtermiņa mērķis un vēlamā ietekme ir nodrošināt līdzsvaru starp teritorijas ekonomisko attīstību un dabas resursu, daudzpusīgo mežu ekosistēmas atbildīgu izmantošanu un aizsardzību.
Projektu Nr. 23-00-A01612-000004 “Mežizstrādes automatizētas plānošanas algoritmu, datu apstrādes un analīzes IT rīka izstrāde rūpnieciskā pētījuma ietvaros, nodrošinot alternatīvu, inovatīvu un ekonomiski pamatotu risinājumu regulāra atvēruma kailciršu un izlases ciršu metodēm, balstoties uz optimālu ekosistēmu pakalpojumu sniegšanas modeli mežsaimniecībā” īsteno Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, SIA “Rīgas meži”, SIA “Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts”, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte, , SIA “SunGIS”, SIA “RGP”, biedrība “Latvijas Mednieku savienība”, biedrība “Pierīgas partnerība” un SIA “Niedrāji MR” ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.–2020.gadam pasākuma “Sadarbība” 16.1. apakšpasākumam “Atbalsts Eiropas Inovāciju partnerības lauksaimniecības ražīgumam un ilgtspējai lauksaimniecības ražīguma un ilgtspējas darba grupu projektu īstenošanai” finansiālo atbalstu, apvienojušies zinātnes, praktisko mežu īpašnieku un sabiedrības pārstāvju organizācijas.