Zemes ierīcības un mērniecības absolventi Aiviju Vestfāli uz Jelgavu atved matemātika
Aivija Vestfāle ir no Aizkraukles novada un pirms četriem gadiem izvēlējās studēt profesionālā bakalaura studiju programmā "Zemes ierīcība un mērniecība", kur uzrādīja augstus rezultātus – vidējā svērtā atzīme bija 8,90 balles. Lai iegūtu profesionālā bakalaura grādu zemes ierīcībā un mērniecībā un zemes ierīcības inženiera kvalifikāciju, viņa izstrādāja diplomprojektu par tēmu "Kadastrālo vērtību izvērtējums un pilnveidošanas risinājumi" un universitāti absolvējusi ar izcilības diplomu.
Absolvente pamatizglītību ieguvusi Jāņa Zālīša Sausnējas pamatskolā, kas ir maza lauku skola. Taču pēc pamatskolas beigšanas par labu nosliecās Jēkabpils Agrobiznesa koledžai, iegūstot grāmatveža kvalifikāciju. Kā stāsta pati absolvente, matemātika un sports bijuši viņas mīļākie mācību priekšmeti.
Aivija vienmēr bijusi mērķtiecīga un disciplinēta, līdz ar to šīs rakstura īpašības viņu mudinājušas mācīties un nenolaist rokas. "Vienmēr bija apziņa, ka ar labām sekmēm tiek pavērtas daudz vairāk durvju. No skolotājām izteikti atmiņā ir palikušas tās, kuras bija stingrākas un prasīgākas, jo tas motivēja mācīties vairāk. Man bija paveicies ar matemātikas skolotājām, jo tas man palīdzēja nonākt inženierzinātņu studiju programmā," par skolas atmiņām stāsta jaunā bakalaura grāda īpašniece.
Savu studiju izvēli izdarījusi tikai pēc koledžas absolvēšanas, saprotot, ka LLU piedāvā dažādu nozaru profesijas, ko ir iespēja apgūt arī pēc profesionālās skolas absolvēšanas. Turklāt viņas izvēlētais studiju virziens visplašāk apgūstams tikai Jelgavā.
"Kad bija pienācis laiks izvēlēties, pirmā interesējošā programma, kas mani uzrunāja, iepazīstoties ar aprakstu, bija studiju programma "Zemes ierīcība un mērniecība". Tobrīd gan vēl vispār nenojautu, ko īsti nozīmē zemes ierīcība un mērniecība, bet es biju gatava doties avantūrā un nomainīt jau iegūto profesiju. Periodiski, pārskatot augstskolu piedāvātās studiju iespējas, vienmēr atgriezos pie šīs. Par labu nāca arī jau iegūtā budžeta vieta, pateicoties LLU Atvērto durvju dienas pasākumam," tā absolvente.
No studiju laika viņai visspilgtāk atmiņā palikuši pieredzes braucieni uz citām augstskolām: "Jau pirmajā kursā bija iespēja doties uz citām Baltijas valstīm. Novembrī kopā ar kursabiedriem piedalījāmies BOVA kursos Tartu universitātē, kur mācības notika nedēļas garumā. Tika organizētas dažādas papildus mācību ekskursijas, kas paspilgtināja apgūstamo studiju vielu un nozares redzējumu. Kā lielu plusu varu minēt universitātes organizētās profesionālās prakses, kas dod pievienoto vērtību studijām."
Lai iegūtu augstākās izglītības diplomu, viņa diplomprojektā veikusi pētījumu "Kadastrālo vērtību izvērtējums un pilnveidošanas risinājumi", kā mērķis bija izvērtēt esošās kadastrālās vērtības un sniegt pilnveidojuma risinājumus lauku zemes īpašumiem. Šī tēma ir aktuāla ne tikai jaunietei, bet arī valstiskā līmenī, jo kadastrālās vērtības jau kādu laiku ir “iesaldētas”, turklāt, izstrādājot šo darbu, viņa varējusi pielietot savas matemātikas un analītiskās zināšanas.
Par savu noslēguma darbu absolvente stāsta: "Ar diplomprojekta izstrādāšanu veicās ļoti labi, jo ar prieku varu teikt, ka pa naktīm nesēdēju un projektu nerakstīju. Tika arī organizētas tikšanās ar kadastrālo vērtētāju. Par lielu plusu uzskatu intensīvo saziņu un konsultācijas ar diplomprojekta vadītāju. Darbā apkopoju normatīvo bāzi par kadastrālo vērtēšanu Latvijā un tās vēsturisko attīstību. Padziļināti izpētīju lauku zemes kadastrālo vērtēšanu, līdz ar to piedāvāju deviņus pilnveidošanas risinājumus. Protams, lai rastu pilnveidojumus, veicu lauku apvidu lauku zemes kadastrālās vērtības aprēķins izraudzītajām zemes vienībām."
Studijas universitātē viņai sniegušas gan teorētiskās zināšanas, gan praktiskās iemaņas, kas dod stabilu pamatu profesionālajai karjerai: "Pirmkārt, studijās beidzot ir jāsaprot, ka tu esi jau pieaudzis cilvēks un neviens vairs neskries pakaļ. Students pats ir atbildīgs par universitātē iegūtajām zināšanām. Manas iegūtās prasmes ir un būs noderīgas ne tikai kādā konkrētā nozarē, bet arī ikdienā kopumā, jo esmu pilnveidojusi savas prasmes informācijas atlasīšanu, laika plānošanā un sadarbības veidošanā."
Aivija, uzsākot studijas, nebija izvirzījusi plānu par izcilības diploma iegūšanu: "Godīgi sakot, par izcilības jeb "sarkano" diplomu es nebiju pat domājusi. Katru reizi, kad bija jāpaveic darbs, centos izdarīt tā, lai pašai gandarījums. Manuprāt, labi mācīties ir daudz vieglāk nekā slikti. Par labi padarītu darbu vienmēr ir gandarījums, bet par sliktu - tikai sirdsapziņas pārmetumi. Vēlos uzteikt arī sadarbību, kas visu studiju laiku bija gan starp kursabiedriem un mūsu priekštečiem, gan pasniedzējiem."
Jāatzīmē, ka absolvente studiju laikā bija Vītolu fonda stipendiāte, kur par neatlaidību un centību saņēma Gunāra Šternas piemiņas stipendiju, kā arī valsts finansēto stipendiju.
Runājot par nākotnes plāniem, Aivija ir pārdomās, jo viņa apsver iespēju studēt maģistrantūrā vai arī papildināt zināšanas kādā no pamatstudiju programmām. Tā kā studiju laikā viņa kļuvusi par mammu, atzīst: "Varbūt pēc raitā dzīves ritējuma ir vērts paņemt nelielu pauzi, jo studiju laikā viss iegrozījās tā, ka kļuvu par mammu meitai. Prieks, ka man bija ļoti atsaucīgi gan tuvinieki, gan kursabiedri, gan pasniedzēji un pat studentu viesnīcas darbinieki, kuri atbalstīja, lai es varētu turpināt studijas bez akadēmiskā pārtraukuma vai pāriešanas neklātienē," noslēgumā stāsta bakalaura grāda īpašniece Aivija Vestfāle.