Pasaulē pirmais izglītojošais fitoremediācijas parks izveidots ar LLU atbalstu
Šomēnes Zviedrijas pilsētā Orrefors tika atklāts pasaulē pirmais izglītojošais fitoremediācijas parks, kura izveidē piedalījās LLU Vides un būvzinātņu fakultātes (VBF) vides un ūdenssaimniecības zinātnieces.
“Sadarbība, kas izveidojusies starp Latviju un Zviedriju, aizsākās 2016. gada aprīļa beigās Baltijas meža, veterināro un lauksaimniecības universitāšu tīkla (BOVA) kursu “No atkritumiem uz resursiem Baltijas reģionā 2020” laikā. Šī sadarbība šovasar ir nesusi reālu projektu, kas atrodas Zviedrijas pilsētā Orrefors. Vairāku semināru un kursu laikā ir izveidots izglītojošs fitoremediācijas parks – “Orrefors Park”, kuram izvēlējāmies augus, tos stādījām un konsultējām parka ainavu arhitektu,” stāsta docente Inga Grīnfelde.
Fitoremediācija ir daudzsološa metode, kas paver jaunas iespējas vides sanācijas jomā un sniedz iespējas atjaunot degradētas vides teritorijas ar augu palīdzību. Parka idejas autore ir Jeanette Lennartsdotter un investors Ingemar Andersson. Parka izveidē sadarbojās Zviedru institūts, LLU, Igaunijas dzīvības zinātņu universitāte, uzņēmums PhytoEnvitech, pašvaldība un privātie investori, līdz ar to dažādās parka tapšanas stadijās iesaistījās gan studenti un mācībspēki, gan nozaru profesionāļi.
Izglītojošā fitoremediācijas parka izveidei izvēlēti augi, kuru raksturojums un nozīme augsnes attīrīšanā analizēti LLU Meža un ūdens resursu zinātniskajā laboratorijā radītajā monogrāfijā “Fitoremediācija: izmantošanas iespējas Latvijā”. Tās autores ir Kristīne Valujeva (VBF), Inga Grīnfelde (VBF) un Inga Straupe (Meža fakultāte).
“Kolēģi no citām valstīm šobrīd ir ieinteresēti monogrāfijas tulkošanā no latviešu uz angļu valodu, lai tajā iekļautās atziņas un augu sarakstus varētu izmantot pēc iespējas plašāka auditorija pasaulē. Turklāt izglītojošā parka izveide ir tikai viens no sadarbības posmiem ar zviedru kolēģiem. Nākamajā pavasarī kopīgi plānojam īstenot reālu vides attīrīšanas projektu Orrefors pilsētas apkaimē. Savulaik reģionā, kur atrodas pilsēta, atradušās aptuveni 40 stikla apstrādes rūpnīcas, kas slēgtas un kuru darbības ietekmē atsevišķās teritorijās augsnē ir atrodama augsta smago metālu koncentrācija, tai skaitā svins un arsēns. Mūsu apkopotās atziņas ar zviedru investora finansiālu atbalstu par dažādu augu ietekmi uz augsnes atveseļošanu tiks izmantotas šī vides projekta īstenošanā. Projekts būs arī kā zinātniskās izpētes objekts un fitoremediācijas eksperiments, kurā monitorēsim izmaiņas vidē un paplašināsim zināšanas par augu ietekmi uz augsni un tajā esošo vielu koncentrāciju,” skaidro I. Grīnfelde.
Detalizēta informācija par izglītojošo projektu: https://lnu.se/en/research/searchresearch/forskningsprojekt/project-phytoremediation-park-in-kingdom-of-glass/
Parka izveides publicitātes video: https://play.lnu.se/media/t/1_p2wne4ht.