Veco mežu loma klimata pārmaiņu mazināšanā: informācija Latvijas un Eiropas Savienības meža un saistīto nozaru politiku veidotājiem
Pētījuma mērķis – Sagatavot un nodot informāciju par senajiem mežiem un vecām mežaudzēm ES Bioloģiskas daudzveidības stratēģijas (2030) prasību kontekstā Latvijas lēmumu pieņēmējiem un ieinteresētajām pusēm.
Pētījuma uzdevumi:
- Informācijas sagatavošana un nodošana Latvijas lēmumu pieņēmējiem un ieinteresētajām pusēm.
- Informācijas sniegšana Eiropas Komisijai, balstoties uz starptautisko sadarbību ar meža nozares pārstāvjiem un pētnieciskajiem institūtiem.
- Parauglaukumu ierīkošana un datu ieguve.
- Attālās izpētes datu analīze.
Meža politikas veidotājiem ir būtiski iegūt zinātniski pamatotu informāciju par veco mežaudžu un veco mežu attīstības dinamiku, gan nacionālo, gan ES un politiku izstrādes kontekstā. Pieņemot lēmumus par zemes lietošanai nosakāmiem mērķiem, būtiski balstīties uz verificētu zinātnisku informāciju. Palielinoties zemes platībām bez saimnieciskās darbības, pieaug arī vecu mežu teritorija, un ir nozīmīgi apzināt šīs tendences ilgtermiņa.
Projekta secinājumi Latvijas un ES meža politikas veidotājiem balstīti uz empīriskiem datiem, attālo izpēti, kā arī realizēto starptautisko (īpaši Ziemeļeiropas) zinātnisko sadarbību, turpinot un paplašinot Meža attīstības fonda (MAF) projektu un Lauksaimniecībā izmantojamo zinātnes pētījumus: 21-00-S0MF10-000019, 22-00-S0MF10-000045, un 23-00-S0INZ03-000004 ).
Pētījumā iegūtās zinātniskās atziņas sniegtas gan Latvijas lēmumu pieņēmējiem meža nozares interešu grupām, gan Eiropas Komisijai, kā arī Eiropas meža nozares ekspertiem.