Pārlekt uz galveno saturu

Bioloģiski noārdāmas, izsmidzināmas mulčas izstrāde, izmantojot valriekstu pārstrādes atkritumu ekstraktus, bagātus ar aleloķīmiskiem savienojumiem, ilgtspējīgai nezāļu ierobežošanai lauksaimniecībā

Projekta numurs
24-00-C0LA1601-000012
Sadarbības partneri
Vadošais partneris: APP Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts
Projekta partneri: SIA Westlake, Atvasināta publiska persona “Agroresursu un ekonomikas institūts”

Projekta mērķis ir izstrādāt jaunu ilgtspējīgu, drošu un efektīvu risinājumu cīņai pret nezālēm integrētajai lauksaimniecībai, iekļaujot valriekstu apstrādes atkritumu ekstraktus ar herbicīdu aktivitāti plēvi veidojošo polimēru matricā un izmēģināt to dārzeņu audzēšanā.

Projekta rezultāti, perspektīvas:

Izsmidzināmā mulcēšanas plēve ar integrētiem bioherbicīdiem ir alternatīva augsnes mulčēšanai, izmantojot polietilēna plēves un herbicīdu izmantošanai. Tā piedāvā šādas priekšrocības:

  • samazina nezāļu izplatību, tādējādi palielinot ražīgumu;
  • saglabā augsnes auglību;
  • aizsargā augsni un produkciju no mikroplastmasas un sintētiskajiem herbicīdiem;
  • novērš nepieciešamību savākt un apglabāt mulčēšanas plēves pēc to lietošanas beigām.

Projekta rezultāti sniegs ieguldījumu dārzkopības sektora jomas prioritātē: “augu aizsardzības un mēslošanas stratēģiju izstrāde atklāta lauka dārzeņiem, drošas pārtikas ieguvei”.

Izstrādātā valriekstu biomasas ekstrakcijas tehnoloģija sniegs iespēju valriekstu audzētājiem, piemēram, SIA WESTLAKE, realizēt valriekstu audzēšanas un pārstrādes atkritumus, kā izejvielu bioherbicīdu ražošanai. Tas palielinās valriekstu biomasas vērtību un stiprinās aprites ekonomiku dārzkopības nozarē.

Iestādes loma projektā
Projekta partneris
Projekta uzsākšanas datums
Projekta beigu datums
Projekta budžets

Projekta kopējās attiecināmas izmaksas ir 298 686,92 EUR, publiskā atbalsta intensitāte ir 90%, kas sastāda 268818,22 EUR. Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts un sadarbības partneri 10% no izmaksām līdzfinansēs no saviem līdzekļiem.

Projekta vadītājs
AREI: Dr.agr.Inga Jansone
Projekta iestāde
AREI
Pievienots 11/12/2024