2020. gads LLU: Ceļš ierobežotas redzamības apstākļos
Kad topošie autovadītāji vēlas iegūt autovadītāja tiesības, viena no apgūstamajām tēmām ir braukšana ierobežotas redzamības apstākļos, ko var ietekmēt virkne faktoru uz brauktuves, kas savstarpēji mijiedarbojoties var būtiski paaugstināt ceļu satiksmes negadījuma risku. Autovadītāja spēja izvērtēt apstākļus un pieņemt tiem atbilstošus lēmumus ir drošas braukšanas galvenais nosacījums, lai sasniegtu ceļa mērķi.
LLU līdzīgi kā citu augstākās izglītības iestāžu uzdevums 2020. gadā bija nepārtraukta manevrēšana ierobežotas redzamības apstākļos, ko izraisīja Covid-19 pandēmija pasaulē un tās izplatības ierobežošanai ieviestie epidemioloģiskās drošības un distancēšanās pasākumi gan Latvijā, gan citviet. Universitātes izaicinājums šajos apstākļos – neizraisīt satiksmes negadījumus un droši turpināt savu ceļu, nepazaudējot to. Universitātes ceļu iepriekšējos piecos gados noteica LLU Attīstības stratēģija 2015. – 2020. gadam, kuras darbības periods pagarināts uz vēl diviem gadiem, kas nozīmē, ka iepriekš sāktais tiks mērķtiecīgi turpināts un jaunu pagriezienu izvērtēšanai uz ierobežotās redzamības ceļa dots vairāk laika.
Gada beigās LLU jau trešo reizi tika veikts kvalitātes vadības sistēmas audits un saņemts pozitīvs starptautiskā standarta “Investors in Excellence” atzinums, kas kalpos kā ceļa virziena rādītājs turpmāko divu gadu laikā.
Izglītībā – digitalizācija visaugstākajā ātrumā un bremzēta internacionalizācija
Pat visstingrākie Covid-19 ierobežojumi neparedzēja izglītības iestāžu darba pārtraukšanu. Ja citām nozarēm bija iespēja turpināt “pa vecam” vai jaunu virzienu meklējumus atlikt uz mazliet vēlāku laiku, izglītības sistēmai tas bija obligātais “A” daļas kurss pirmā studiju gada pirmajā semestrī pirmajā septembrī plkst. 7.45 no rīta. Lai gan LLU jau pirms tam bija pieredze e-studiju programmu īstenošanā un mācībspēki izmantoja LLU e-studiju sistēmu kā palīgrīku, attālinātu studiju ieviešana visās studiju programmās radīja izaicinājumus katrai iesaistītajai pusei, jo šim ceļam bija raksturīgi sliktas redzamības apstākļi no universitātes darbības neatkarīgu iemeslu dēļ, turklāt ilgstoši un nepārtraukti.
Kopumā studiju jomā LLU 2020. gadā turpināti divi iepriekš skaidri definēti attīstības virzieni – digitalizācija un internacionalizācija. Abos gadījumos Covid-19 pandēmijai ir bijusi atšķirīga ietekme. Ja digitalizācijas gadījumā ne vien LLU, bet visai izglītības sistēmai nācās no 1. vai 2. automašīnas ātruma pārslēgties vismaz 4. ātrumā vai pat vēl augstāk, tad internacionalizācijā ātrumus nācās piebremzēt un krustojumos lemt par pagriezienu veikšanu, lai sasniegtu sava ceļojuma mērķi.
Lai gan ārvalstu studējošo mītnes valstīs bija dažādi ierobežojumi, kas traucēja viņu izbraukšanu, LLU spēja visiem interesentiem nodrošināt pašizolācijas iespējas savās dienesta viesnīcās, atbalstot viņu vēlmi studēt Latvijā. Paralēli universitāte 2020. gadā ir paplašinājusi studiju programmu piedāvājumu ārvalstu studentiem un licencētas četras studiju programmas “Ilgtspējīga lauksaimniecība”, “Ilgtspējīga mežsaimniecība”, “Biosistēmu mašinērija un tehnoloģijas” un “Vides inženierija”, kuru apguve notiks angļu valodā. Atvērtas arī dubultā diploma programmas Uzbekistānā pārtikas un IT jomās.
Turklāt arī ārvalstu studentu apmācībā attālinātas studijas un mobilitātes kļuvušas par realitāti, tāpat kā attālināta vieslekciju lasīšana citu valstu augstskolās. Šogad LLU mācībspēki sagatavojuši attālināto kursu un semināru programmu, par kuriem interesi rudens semestrī jau izrādījuši kolēģi Ukrainā un Uzbekistānā.
“Zinātnes cāļu skaitīšanā” apliecināts zinātnes universitātes statuss
Aizvadītais gads zinātnē bija kā atskaites punkts paveiktajam laika periodā no 2014. līdz 2018. gadam, jo visi trīs LLU zinātņu virzieni – biozinātņu, inženierzinātņu un sociālo zinātņu – piedalījās starptautiskajā zinātnes izvērtēšanā. Covid-19 straujā izplatība ieviesa izmaiņas un neparedzamību arī šajos procesos un un izvērtēšana, kam rezultāti gaidāmi vien 2021. gadā, norisinājās tikai attālināti.
Taču IZM apkopotie dati par zinātnisko publikāciju skaitu un kvalitāti Web of Science datubāzē skaidri ataino, ka LLU ir vadošā bioekonomikas virziena universitāte Latvijā. Tieši šajā viedās specializācijas jomā no 2014. līdz 2018. gadam visvairāk zinātnisko publikāciju ir LLU ar gandrīz divtik vairāk publikācijām kā nākamajai zinātniskajai institūcijai. Turklāt kvalitatīvo rādītāju ziņā LLU ir vislielākais rakstu skaits visaugstākā līmeņa zinātniskajos žurnālos (Q1), kā arī visaugstākais citēto rakstu skaits, salīdzinājumā ar citām Latvijas zinātniskajām institūcijām. Kopumā bioekonomikas jomas zinātnisko publikāciju īpatsvars Latvijā no valsts kopējā publikāciju apjoma ir augstākais starp Baltijas valstīm un virs ES un pasaules vidējā rādītāja, kurā izšķirošs ir LLU zinātnieku ieguldījums.
Sagaidāms, ka savu pienesumu tam dos arī šogad sāktie starptautiskie zinātnes projekti, no kuriem kā nozīmīgākie minami Eiropas Savienības LIFE Vides programmas līdzfinansēts projekts „Natura 2000 aizsargājamo teritoriju pārvaldības un apsaimniekošanas optimizācija” un Baltijas pētniecības programmas Lietuvas uzsaukuma projekts “Pārtikas pārklājums, kas veidots izmantojot sūkalu proteīnus un to bioaktīvos savienojumus, un bioloģiski noārdāms iepakojums probiotiskā siera uzglabāšanai”.
Turklāt turpinās zinātniskās aktivitātes programmas "Apvārsnis 2020" projektos “Palielinātas drenāžas ietekme uz augsnes īpašībām un ūdens kvalitāti”, “Globālā digitālā sadarbība biogāzes nozarē” un citos.
Infrastruktūras pilnveide neapstājas
Universitātē visu gadu ir turpinājusies zinātnes un studiju infrastruktūras pilnveide. Noslēgušies nozīmīgi energoefektivitātes projekti Tehniskajā fakultātē un Eksperimenta dzīvnieku centra izveidē, bet sākti apjomīgi darbi Veterinārmedicīnas fakultātē, Meža fakultātē un jaunas Starpnozaru zinātniskās laboratorijas ēkas būvniecībā.
Gada izskaņā noslēgušies arī vairāk kā četrus gadus ilgušie Jelgavas pils atjaunošanas darbi, kas ir būtisks ieguldījums ne vien LLU nākotnē, bet arī cieņas apliecinājums pret kultūrvēsturisko mantojumu, ko universitāte saņēmusi no iepriekšējām paaudzēm. Atbildība pret sabiedrībai nozīmīgām vērtībām un kultūras vides radīšana ir LLU prioritātes līdztekus zinātniskajam un studiju darbam, ko iespēju robežās mēģinām nezaudēt arī ierobežotas redzamības apstākļos.
Jau šobrīd apjaušams, ka vismaz kādu laika periodu ierobežotā redzamība LLU attīstības ceļā saglabāsies vēl arī 2021. gadā, turklāt ne jau visa atbildība par to noveļama uz Covid-19 pandēmijas “pleciem”. Iepriekšējos gados rosinātās augstākās izglītības sistēmas reformas tikai lēnām iegūst savas aprises un normatīvajos aktos nav nostiprinātas. 2020. gada vasarā noslēgtais sadarbības memorands par trīs universitāšu konsorcija izveidi starp LLU, Daugavpils un Liepājas universitātēm, ko atbalstīja IZM, ZM, Liepājas pilsētas Dome, Jelgavas pilsētas Dome un Daugavpils pilsētas Dome, ir būtiski tās tuvinājis un veicinājis sadarbības veidošanos, bet valsts līmenī vienotas pozīcijas par konsorcija juridisko statusu vēl ir neskaidras.
Taču arī jaunajā gadā LLU saglabās un turpinās attīstīt savu identitāti kā zinātnes universitāte, kas specializējusies zināšanu ietilpīgā bioekonomikā, veicina digitalizācijas attīstību un izstrādā klimata pārmaiņu vadības risinājumus. Tieši spēcīgā identitātes apzināšanās ļaus noturēties uz ceļa un pieņemt atbilstošus lēmumus arī ierobežotas redzamības apstākļos.