LBTU absolvente Ksenija Furmanova: "Jāapzinās, ka universitātē ir daudz iespējas, jāspēj tās atpazīt un izmantot"
Jelgavniece Ksenija Furmanova ir Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) absolvente, kura studiju gados sevi apliecināja kā mērķtiecīgu, zinātkāru un uz attīstību vērstu personību. Iegūstot gan bakalaura grādu, gan maģistra grādu studiju programmā "Ekonomika" Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātē (ESAF), Ksenija uzrādīja augstus akadēmiskos sasniegumiem un saņēma izcilības diplomu. Viņas studiju laika aktivitātes – dalība Erasmus+ apmaiņas programmā, iesaiste pētniecībā un interese par ilgtspējīgas attīstības tēmām – apliecina ne vien augstu motivāciju, bet arī vēlmi nepārtraukti pilnveidoties un sniegt ieguldījumu sabiedrības attīstībā.
Skolas gados interese gan par ekonomiku, gan par inženierzinātnēm
Ksenijas izglītības ceļš sākās Jelgavas 3. pamatskolā, bet no 7. līdz 12. klasei viņa mācījās Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā, sākotnēji izvēloties matemātikas virzienu, vēlāk – inženierzinātnes. Skolas laikā viņai padevās gan matemātika, gan latviešu valoda un literatūra, bet īpašu interesi raisīja tehniskā grafika, ķīmija un fizika. Ksenija atzīst, ka ir ļoti pateicīga savai klases audzinātājai Antrai Duncei, kā arī ikvienam skolotājam un skolas darbiniekam par sniegtajām zināšanām, padomiem un atbalstu. Skolas gados viņa iesaistījās pašpārvaldē, kas ļāva sadarboties ar plašāku pedagogu loku un gūt vērtīgu pieredzi.
Jau 11. klasē viņas ceļš sāka vīt ceļu uz LBTU. Kopā ar klasesbiedreni Ksenija izstrādāja zinātniski pētniecisko darbu par lielveikalu "Rimi" un "Maxima" noieta akciju salīdzinājumu. Ar šo darbu viņas piedalījās Zemgales reģionālajā skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferencē, kur ieguva 1. vietu un iespēju pēc vidusskolas uzsākt studijas valsts finansētā budžeta vietā. Tas bija izšķirošs brīdis, kurā kļuva skaidrs, ka viņa turpinās izglītību tieši Jelgavā.
Studijas ar mērķi un skaidru virzienu
Skolas laikā izstrādātie pētnieciskie darbi pārsvarā bija saistīti ar ekonomiku un tas Ksenijai radīja pārliecību par izvēlēto studiju virzienu. Pirms studijām viņa rūpīgi iepazinās ar bakalaura studiju programmas specializācijas iespējām un tobrīd aktuālais virziens "Tiesību zinātnes" viņu ļoti uzrunāja. Studijas turpinot maģistrantūrā, viņa jau droši zināja, ka vēlas palikt LBTU un padziļināti studēt ekonomiku virzienā "Ilgtspējīga teritorijas attīstība un mārketings".
Lai iegūtu sociālo zinātņu maģistra grādu ekonomikā, Ksenija izvēlējās aktuālu un sabiedriski nozīmīgu tēmu "Zaļmaldināšana mārketinga komunikācijā: problēmas un risinājumi Latvijā". Darba mērķis bija izpētīt zaļmaldināšanas izpausmes mārketingā un sniegt priekšlikumus šīs problēmas risināšanai Latvijā. Izvēlēto tēmu viņa saistīja ar iepriekšējo Erasmus+ pieredzi, kurā padziļināti pievērsās mārketingam un zaļajai domāšanai. Viņa uzsver, ka šodienas realitātē, kur sabiedrībā aug apziņa par vides saglabāšanu, ilgtspējība kļūst par būtisku mārketinga stratēģiju sastāvdaļu, un tas raisa zaļmaldināšanas tendences.
Kā vienu no interesantākajiem atklājumiem viņa min to, ka zaļmaldināšana nav jauna parādība – tā veidojusies jau iepriekšējā gadsimtā, bet ir aktuāla joprojām. Darba gaitā viņa iekļāva dažādu jomu ekspertu intervijas, kas ļāva daudzpusīgi analizēt iegūto informāciju un izteikt vērtīgus secinājumus. Par šo iespēju Ksenija ir ļoti pateicīga ekspertiem, kuri dalījās ar pieredzi un piemēriem.
Viņa atceras, ka maģistra darba izstrādes process bijis emocionāli daudzveidīgs – prieks par atrastajiem avotiem, īpaši angļu valodā, jo tas palīdzēja izvairīties no plaģiātisma riska. Vienlaikus Ksenija atzīst, ka latviešu valodā pieejamo resursu trūkums šo procesu padarīja laikietilpīgāku. Viņa augstu novērtē darba vadītājas sniegto atbalstu, kas palīdzēja fokusēt pētījumu un nenovirzīties no galvenā mērķa. Lielākais gandarījums bijis brīdī, kad tika uzlikts pēdējais punkts darbam – tad nāca sajūta, ka paveikts kaut kas nozīmīgs un vērtīgs.
Cilvēki, kuri iedvesmo un pieredze, kas paliek
Studiju laiku Ksenija atceras ar siltām emocijām – tas bijis iedvesmojošs, ar vērtīgām dzīves atziņām, kas palīdz gan profesionālajā karjerā, gan ikdienā. Viņa īpaši izceļ studiju programmas profesores Modrītes Pelšes ieguldījumu, kura jau no pirmās studiju dienas rūpējās par kursu un bija atbalstoša. Tāpat Ksenija atzinīgi vērtē sadarbību ar maģistra darba vadītāju, profesori Guntu Grīnbergu – Zālīti, kuras padomi bijuši zelta vērtē.
Jaunietei palikušas atmiņā arī pirmās studiju dienas un iepazīšanās ar kursabiedriem. Jau pēc pirmajām nodarbībām bija skaidrs – grupa ir daudzveidīga un ar dažādu iepriekšējo pieredzi, kas bagātināja kopīgo studiju procesu. Par vienu no vērtīgākajiem lēmumiem Ksenija uzskata dalību Erasmus+ programmā. Viņa devās uz Varnas Ekonomikas universitāti Bulgārijā, kur guva gan jaunas zināšanas, gan starptautisku pieredzi, draugus un skaistas atmiņas.
Sasniegumi, kas balstīti darbā un mērķtiecībā
Studiju process Ksenijai deva padziļinātas zināšanas, prasmi sadarboties un noturību. Šīs īpašības arī palīdzēja sasniegt izcilību, iegūstot izcilības diplomu. Viņa uzsver, ka to panākt nebija viegli – daļa studiju notika angļu valodā un augstā atbildības sajūta neļāva atslābt. Ksenija atzīst – panākumu noslēpuma nav: "Ir jādara, jācenšas, jātic sev, jābūt ieinteresētam tajā, ko studē, un jāstrādā ar pilnu atdevi." Viņa arī īpaši uzsver – universitātē ir daudz iespēju, un svarīgi ir tās ieraudzīt un izmantot. Visā studiju procesā viņu atbalstīja ģimene, kuras loma bijusi nenovērtējama.