LBTU Augsnes un augu zinātņu institūta pētnieki uzsāk starptautisku projektu par augu slimību izplatības uzraudzību
Lai noskaidrotu augu slimību identificēšanas iespējas lauka apstākļos, izmantojot informācijas tehnoloģijas un molekulāri - ģenētiskās metodes, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātes (LBTU LPTF) Augsnes un augu zinātņu institūta zinātnieki – vadošā pētniece Biruta Bankina, vadošā pētniece Gunita Bimšteine, pētnieks Jānis Kaņeps un vadošā pētniece Agrita Švarta kopā ar kolēģiem no Baltijas valstīm 2024. gada nogalē uzsāka jaunu starptautisku projektu "Noturības stiprināšana pret augu slimību izplatību: kaitīgo organismu uzraudzība, izmantojot reģionālo kopīgo datu telpu / Improving resilience to the spread of plant diseases via regional Pest Common Data Space" īstenošanu.
Projekta galvenais mērķis ir uzraudzīt augu slimību sastopamību reģionā, ņemot vērā globalizāciju un klimata izmaiņas, kas veicina jaunu un mazpazīstamu patogēnu izplatību. Inovatīvas uzraudzības metodes palīdzēs izstrādāt efektīvākas stratēģijas slimību izplatības ierobežošanai un lauksaimniecības produktivitātes uzlabošanai.
Pirmajā tikšanās reizē, kas notika 31. martā Tartu universitātē, projekta dalībnieki precizēja plānotos uzdevumus, kā arī apguva programmas un datu bāzes, kas tiks izmantotas projektā. Šis sadarbības tīkls nodrošinās efektīvu informācijas apmaiņu starp partneriem, sekmējot zinātnisko atziņu pielietošanu praksē.
Aprīļa sākumā jau iekārtoti lauka izmēģinājumi, kuros iesētas 10 lauka pupu (Vicia faba var. minor) šķirnes. Izmēģinājumi ierīkoti Agroresursu un ekonomikas institūta Stendes pētniecības centrā, Zemkopības institūtā un SIA "MK Agro". Šie izmēģinājumi sniegs datus par augu reakciju uz dažādiem patogēniem un nodrošinās informāciju par efektīvākajām slimību pārvaldības metodēm.
Kopā ar LBTU Augsnes un augu zinātņu institūta pētniekiem projektā piedalās arī Igaunijas lauku pētniecības un zināšanu centrs, Vitauta Dižā universitāte, Varšavas universitāte, Augu ģenētikas institūts (Polijas Zinātņu akadēmija), Helsinku universitāte, Somijas dabas resursu institūts un SIA "Selekcijas stacija Smolice".
Projekta īstenošanu atbalsta: LPKS LATRAPS, Lauksaimniecības un agrobiznesa veicināšanas aģentūra "APRA" (Polija), Pomerānijas lauksaimniecības konsultāciju centrs (Polija), SIA "Innvigo" (Polija), Väätsa Agro (Igaunija), Augu veselības un sēklu inspekcija, centrālā laboratorija (Polija), Orhūsa universitāte (Dānija), ProAgria centru asociācija (Somija).
