Mežsaimniekus aicina apgūt kursu par virszemes ūdens resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu
Mežsaimnieki, meža zemju īpašnieki, nozares konsultanti, studenti un citi interesenti ir aicināti pieteikties mācību kursa "Virszemes ūdens resursi un to ilgtspējīga apsaimniekošana" mežsaimniecības moduļa apguvei. Kurss tapis projekta LIFE GoodWater IP ietvaros un piedāvā iespēju iegūt jaunas zināšanas par ūdens resursu apsaimniekošanu meža ekosistēmās.
Ūdens ir būtisks resurss ikvienam procesam mežaudzē. Latvijā ūdens parasti netrūkst, taču svarīgi, lai tas būtu ne tikai pietiekamā daudzumā, bet arī tīrs un ar labu ekoloģisko kvalitāti. Pētījumi rāda, ka labu ūdeņu ekoloģisko kvalitāti sasniedz vien daļa Latvijas upju un ezeru (LVĢMC, 2024). Šo situāciju ietekmē dažādi faktori, tostarp notece no meža zemēm, kas var izraisīt barības vielu izskalošanos un ūdenstilpju aizaugšanu. Lai to novērstu, būtiska ir pareiza krastu nostiprināšana, koku retināšana, kā arī ūdens kvalitāti aizsargājošu struktūru izmantošana, piemēram, meliorācijas grāvju atjaunošana.
Mācību kurss sniedz iespēju izprast mežsaimniecības ietekmi uz virszemes ūdens resursiem un apgūt ilgtspējīgas apsaimniekošanas principus. "Upes plūst cauri laukiem, mežiem, pilsētām, taču tieši mežos notiekošie dabiskie procesi un mērķtiecīgi veiktie pasākumi var palīdzēt uzlabot ūdensteču un ūdenstilpju kvalitāti plašākā mērogā. Mācībās sniegtās zināšanas ļaus ne tikai ilgtspējīgi saimniekot upju krastos, bet arī paplašinās redzesloku par dažādiem ar mežsaimniecību saistītiem jautājumiem," uzsver Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošā pētniece Dr. silv. Dagnija Lazdiņa.
Mežsaimniecības modulī iekļautas 13 lekcijas par šādiem tematiem:
- normatīvie akti meža nozarē;
- ūdens resursi un to izmantošana, dabiskie ūdens mainības cikli, ūdens fizikāli ķīmiskās īpašības, ekoloģiskā un ķīmiskā kvalitāte, bioloģiskie procesi ūdenī;
- labā prakse meža apsaimniekošanai ūdensobjektu tuvumā;
- meža ieaudzēšana, atjaunošana un kopšana saistībā ar ūdens resursiem;
- bebru darbība un tās ietekme;
- meža meliorācijas sistēmu renovācija un videi draudzīgi elementi meža ekosistēmās;
- dabas procesi, funkcijas un ekosistēmu pakalpojumi.
Lekcijas sagatavojuši eksperti no Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, Valsts zinātniskā institūta BIOR, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra, Baltijas Vides Foruma un Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava". Kursa noslēgumā dalībnieki var kārtot pašpārbaudes testus, un veiksmīgas nokārtošanas gadījumā tiek izsniegts apliecinājums par moduļa apguvi.
Par projektu LIFE GoodWater IP
LIFE GoodWater IP projekta mērķis ir uzlabot ūdens ekoloģisko kvalitāti riska ūdensobjektos, īstenojot inovatīvus apsaimniekošanas un pārvaldības pasākumus. Projekta aktivitātes tiek ieviestas sešās Latvijas upēs – Aģē, Mergupē, Aucē, Slocenē, Zaņā un Ēdā, kā arī trīs ezeros – Saukas ezerā, Lubānā un Papes ezerā. Vienlaikus projektā liela uzmanība tiek pievērsta sabiedrības izglītošanai un informēšanai par virszemes ūdens resursiem un to ilgtspējīgu apsaimniekošanu.