Pārlekt uz galveno saturu

LBTU zinātnieki un sadarbības partneri pēta humātu izmantošanu cūkkopībā SEG emisiju samazināšanai

Attēla autors: No LLU arhīva

2024. gada septembrī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) pētnieki ar cūkkopības nozares pārstāvjiem uzsāka projekta "Šķirnes un krustojuma cūku ģenētiskā potenciāla izpēte SEG samazināšanai, izmantojot no Latvijas atjaunojamiem resursiem iegūtās barības piedevas" īstenošanu. Tā mērķis ir izstrādāt zinātniski pamatotas rekomendācijas par optimālu cūku šķirņu un to krustojumu izvēli, kā arī humīnvielu iekļaušanu barībā, sniedzot būtisku ieguldījumu ne tikai klimatneitrālas cūkkopības attīstībā, bet arī veicinot saimniecību konkurētspēju.

Projektu īsteno Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) zinātnieki sadarbībā ar Latvijas Cūku audzētāju asociāciju, SIA "Cūku ciltsdarbu centru", SIA "Korkalns" un SIA "PF Vecauce" Eiropas Inovāciju partnerības ietvaros ar Eiropas Savienības un Zemkopības ministrijas atbalstu.

Martā projekta partneri tikās saimniecībā SIA "Kalniņkalni1" (Vērgales pagastā), lai iepazītos ar humātu ieguves tehnoloģijām un to potenciālu cūkkopības nozarē. Tikšanās laikā saimniecības vadītājs Dairis Bēliņš un Dr.geol. Andris Karpovičš demonstrēja humātu ražošanas procesu – sākot no izejvielu sagatavošanas līdz gala produkta iegūšanai.

Kā stāsta Lauksaimniecības un pārtikas un tehnolo;gijas vadošā pētniece un projekta  vadītāja Ilze Vircava: "Humātu ražošanai projekta ietvaros tika pētītas četras vietējās izcelsmes izejvielas: sapropelis (Tāšu ezers, Liepājas novads, Nūstiņu ezers), kūdra (Ploces purvs), digestāts un cūku kūtsmēsli. Pēc iegūto datu apkopošanas un analīzes tika nolemts tālākā humātu ražošanas procesā izmantot kūdru, jo tā satur visaugstāko humīnskābju un fulvoskābju līmeni salīdzinājumā ar pārējām izejvielām. Tomēr arī citas izejvielas demonstrē perspektīvu humīnvielu ražošanai dažādās lauksaimniecības nozarēs."

Tikšanās laikā projekta dalībnieki apsprieda arī pētījuma dizainu, īpašu uzmanību pievēršot cūku ēdināšanas tehniskajiem aspektiem un humātu kā barības piedevas izmantošanai saimniecībās. Plānots veikt pētījumu cūkkopības saimniecībās SIA "Korkalns" un SIA "PF Vecauce", lai novērtētu dažādu cūku šķirņu un to krustojumu ģenētisko īpašību ietekmi uz barības konversiju un slāpekļa izdalīšanos, kas ir tieši saistīta ar SEG emisijām. Pētījumā iekļautas Landrases, Jorkširas, Djuroka un Pjetrenes šķirņu cūkas un to krustojumi.

Projekts Nr.24-00-COLA1601-000003  "Šķirnes un krustojuma cūku ģenētiskā potenciāla izpēte SEG samazināšanai, izmantojot no Latvijas atjaunojamiem resursiem iegūtās barības piedevas" aktivitātē LAD 16 – "Atbalsts Eiropas Inovāciju partnerības darba grupu projektu īstenošanai". Projekta realizēšana notiek no 2024. gada 2. septembra līdz 2029. gada 28. februārim. Kopējais visu partneru budžets: 299993,75 eiro. 

Logo

 

Pievienots 28/03/2025