Pārlekt uz galveno saturu

Pasaules ūdens dienas pasākums "H2O misija" pulcē vairāk nekā 100 jauniešus LBTU

Attēla autors: No LLU arhīva

21. martā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Meža un vides zinātņu fakultātē (MVZF) norisinājās izglītojošs un iedvesmojošs Pasaules ūdens dienas pasākums "H2O misija". Pasākumā piedalījās vairāk nekā 100 skolēni no Jelgavas un Jelgavas novada skolām, tostarp Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas, Jelgavas 4. vidusskolas, Ozolnieku vidusskolas, Kalnciema vidusskolas un Jelgavas Tehnikuma.

Visas pasākuma bildes apskatīt un lejupielādēt var, izmantojot šo saiti.

Pasākuma mērķis bija iepazīstināt jauniešus ar ūdens nozīmi, tā apsaimniekošanas izaicinājumiem un vides inženierijas piedāvātajām iespējām. Tāpat pasākums veicināja interesi par studiju iespējām LBTU profesionālā bakalaura studiju programmā "Vide un ūdenssaimniecība".

Pasākuma ievaddaļā norisinājās seminārs, kurā uzstājās Ainavu arhitektūras un vides inženierijas pasniedzēji, daloties ar zināšanām un praktiskajiem pētījumiem:

  • asociētā profesore un vadošā pētniece Linda Grinberga ar tēmu "Dzerams – nedzerams ūdens", kur tika iepazīstināts ar ūdens attīrīšanas principiem, jēdzienu "tīrs" un "netīrs" ūdens,
  • asociētā profesore (tenūra) un vadošā pētniece Rūta Ozola - Davidāne prezentēja "Fosfora paradokss: No resursa līdz ūdens piesārņojumam", kurā iepazīstināja ar fosfora nozīmi un ar to saistītajām vides problēmām, kā arī piedāvāja iespējamos risinājumus ūdenstilpņu attīrīšanai pašvaldībās Interreg Igaunijas – Latvijas projekta NutriLoopWorks (Nr. EE-LV00163) ietvaros,
  • profesors Ainis Lagzdiņš dalījās ar pārskatu "Ūdens apsaimniekošana Latvijā" un stāstīja par LIFE GoodWater IP projekta aktualitātēm,
  • asociētais profesors Artūrs Veinbergs ar radošu eksperimentu prezentācijā "Ūdens – piedzīvojumu meklētājs, kas aiziet pensijā" ļāva ieskatīties ūdens aprites ceļos un tā mijiedarbībā ar vidi.

Pēc semināra norisinājās viktorīna, kurā skolēni pārbaudīja savas zināšanas par ūdens apsaimniekošanu un vides jautājumiem. Trīs labākie 12. klašu skolēni, kuri uzrādīja augstākos rezultātus, ieguva apliecinājumu par iespēju studēt valsts finansētā vietā LBTU profesionālā bakalaura studiju programmā "Vide un ūdenssaimniecība".

Pasākuma otrajā daļā skolēni darbojās komandās, piedaloties praktiskās aktivitātēs kontrolpunktos. Aktivitātes tika organizētas sadarbībā ar Interreg Igaunijas - Latvijas pārrobežu sadarbības programmas 2021.-2027. gadam projekts NutriLoopWorks "Cirkulāra Barības vielu atgūšana ilgtspējīgām pašvaldībām" (Nr. EE-LV00163), ERASMUS+ KA220-VET - Cooperation partnerships in vocational education and training. Ponics vet expanded - "Controlled- environment agriculture and hydroponics vet: expanding and building upon best practices for the twin transition"  un LIFE projektu atbalstu. Pasākuma dalībnieki guva priekšstatu par vides inženierijas daudzveidību un praktisko pielietojumu. 

LBTU vēlas izteikt īpašu pateicību pasākuma atbalstītājiem –  SIA "ACO" un Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācijai (LŪKA). Tāpat liels paldies visiem skolēniem, skolotājiem un sadarbības partneriem, kuri padarīja "H2O misiju" par patiesi aizraujošu un vērtīgu pieredzi! Uz tikšanos nākamgad!

Pievienots 26/03/2025