Gabriela Sauliša diplomprojektā izstrādā ožu attīstošu un interaktīvu paklāju kucēniem
Lai studētu Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē (LBTU), Gabriela Sauliša mēroja tālu ceļu no Preiļiem līdz Jelgavai. Neskatoties uz attālumu, pirms četriem gadiem viņa par savu studiju vietu izvēlējās Inženierzinātņu un informācijas tehnoloģiju fakultāti (IITF) un profesionālā bakalaura studiju programmu "Dizains un amatniecība". Studiju laikā jauniete uzrādīja augstus un teicamus sasniegumus – viņas vidējā svērtā atzīme bija 9,286 balles un, pateicoties tam, viņa ieguva izcilības diplomu.
Gabriela skolas gaitas uzsāka Preiļu 1. pamatskolā, bet no 10. klases turpināja mācības Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas matemātikas, dabaszinātņu un tehnikas virziena programmā, kur padziļināti apguva bioloģijas mācību priekšmetu. "Neskatoties uz ģimnāzijā izvēlēto programmu, mani mīļākie mācību priekšmeti bija latviešu un angļu valoda, kā arī vēsture," papildina Gabriela. Skolas laikā viņai lielu atbalstu sniedza ģimnāzijas klases audzinātāja Iluta Kotāne, kura vienmēr bija saprotoša, pretimnākoša un palīdzēja atrast risinājumu ikvienā situācijā, kā arī uzcienāja ar gardu tējas tasīti.
Ārpus skolas Gabriela mācījās arī Preiļu Mūzikas un mākslas skolā, kur pabeidza gan klavierspēles programmu, gan vizuāli plastiskās mākslas programmu, tādēļ radošums viņas dzīvē ir bijis klātesošs vienmēr. Darbojoties radoši, viņa varēja izrauties no ikdienas skrējiena un izbaudīt ne tikai jaunu skaņdarbu apgūšanu, bet arī jaunu gleznu izstrādi. Gabriela piedalījās dažādos konkursos un saprata, ka arī turpmāk vēlas studijas saistīt ar kaut ko kreatīvu.
Jaunā dizaina inženiere bija novērojusi, ka daudzi jaunieši izvēlas studijas Rīgā, taču viņu nevilināja galvaspilsētas burzma un cilvēku pūļi. Līdz ar to viņa meklēja klusāku vietu, kur iegūt augstāko izglītību. "Iepazīstoties ar plašo Latvijas augstskolu studiju programmu piedāvājumu klāstu, izvēlējos studentiem draudzīgāko pilsētu – Jelgavu," tā Gabriela.
Par savu studiju izvēli absolvente stāsta: "Pēc 12. klases absolvēšanas sāku internetā meklēt radošu studiju programmu un mani "uzrunāja" LBTU programma "Dizains un amatniecība", jo tā piedāvāja ļoti plašu apgūstamo kursu klāstu – grafisko dizainu, mākslas pamatus (fotografēšanu, kompozīciju, etnogrāfiju un citus), radošās tehnikas (aušanu, zīda apgleznošanu, šūšanu u.c.), uzņēmējdarbības un grāmatvedības pamatus. Arī katru gadu bija prakse, kas deva iespēju iegūt praktiskas iemaņas sev vēlamā vietā."
Lai iegūtu profesionālā bakalaura grādu izstrādājumu tehnoloģijās un dizainā un produktu dizainera kvalifikāciju, absolvente savā noslēguma diplomprojektā izstrādāja ožu attīstošu un interaktīvu paklāju kucēniem, izmantojot šim produktam piemērotākos materiālus. Pirms darba realizēšanas viņa veica interneta resursu izpēti, intervēja veterinārārsti un aptaujāja respondentus, tādējādi izvēloties par produkta pamatmateriālu dabīgo ādu. "Viens no spilgtākajiem atklājumiem bija, ka tenisa bumbiņas, ko saimnieki bieži vien pērk suņiem kā piemērotu un izturīgu rotaļlietu, patiesībā ir ļoti kaitīgas dzīvnieka zobu emaljai. Kad tā kļūst slapja, tad tās virsējais materiāls paliek ļoti abrazīvs, tādēļ labāk ieteicams suņiem pirkt parastās gumijas bumbiņas," ar secinājumiem dalās Gabriela.
"Vienmēr esmu interesējusies par dzīvniekiem, tādēļ dzīvnieku maņu un intelekta attīstīšanas process kļuva par aktuālu un interesējošu aspektu šāda produkta radīšanai, turklāt es pati nesen iegādājos kucēnu. Darba rakstīšana veicās salīdzinoši raiti un tas izdevās tāpēc, ka jau no paša sākuma apsolīju sev visu sākt darīt laicīgi. Arī darba tēma man bija ne tikai aktuāla, bet arī sirdij tuva, tādēļ arī tas veicināja ātrāku darba rakstīšanu," par savu noslēguma darbu papildina Gabriela.
Studiju procesā bija daudz noderīgu zināšanu gan teorētiskā, gan praktiskā jomā. Viņai bija iespēja pirmo reizi izmēģināt aušanu, kas līdz šim likās pilnīgi sveša sfēra: "Man ļoti noderīgi likās apgūt dažādas grafiskās programmas, bet studiju laikā svarīgas ir ne tikai iegūtās zināšanas, bet arī iegūtie cilvēki, jo tieši ar viņiem kopā izdevās iziet cauri visiem šiem gadiem ar prieku un iedvesmu, regulāri mācot vienam otru un palīdzot grūtos brīžos ar kādu padomu. Esmu priecīga, ka mums izdevās izveidot arī foršu draudzeņu grupu."
Gabriela atceras arī pirmo studiju gadu, jo tas radīja daudz jaunu un spilgtu emociju: "Es iepazinos un centos iegaumēt jauno kursabiedru vārdus, paspēju apmaldīties Jelgavas pilī, meklējot īsto kabinetu, kurā notiek lekcija, visa fakultāte kopīgi gatavojāmies Azemitologa svētkiem, paspējām arī izbaudīt attālinātas studijas, kā arī pirmo reizi ievācos dzīvot studentu viesnīcā – notikumu šo četru gadu laikā bija daudz, tos visus būtu grūti uzskaitīt."
Absolvente studiju laikā sevi pierādīja kā mērķtiecīgu, atsaucīgu un darbīgu jaunieti, kura bija neatlaidīga un apņēmās darīt vairāk, lai pēc padarītā darba varētu lepoties ar sevi un savu veikumu. "Esmu pārliecināta, ka mana panākumu atslēga bija regulāra darāmo darbu plānošana un iekļaušana ikdienas grafikā, kā arī tas, ka esmu neliela perfekcioniste, tādēļ arī pret katru darbu man bija augstas prasības pašai pret sevi."
Stāstot par tuvākiem un tālākiem nākotnes plāniem, Gabriela Sauliša plāno neapstāties izglītības izaugsmē, bet turpināt pilnveidoties. Viņa jau 2024. gada rudenī uzsāka studiju gaitas profesionālā maģistra studiju programmā "Projektu vadība", lai vēl nedaudz vairāk paplašināt savas zināšanu robežas.