Svinīgi atklāts IZM veidotais kalendārs un ceļojošā izstāde "Zinātne Latvijai 2025"
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) svinīgi atklāja tās veidoto zinātnes kalendāru "Zinātne Latvijai 2025". Kā nozīmīgs zinātnes komunikācijas instruments šis kalendārs jau astoto reizi apvieno Latvijas pētniekus un pētnieces, kuri ar saviem sasniegumiem veicina valsts zinātnes atpazīstamību starptautiskā mērogā. Paralēli kalendāra atvēršanas svētkiem tika atklāta arī ceļojošā izstāde, kas turpinās popularizēt Latvijas zinātni plašākai auditorijai.
Citai citu papildinot, kalendārs "Zinātne Latvijai 2025" apvieno 12 Latvijas vadošās zinātniskās institūcijas. To izcilie sasniegumi pētniecībā apliecina mūsu valsts nozīmīgo lomu kā Eiropas Pētniecības telpā, tā arī pasaules zinātnes arēnā. 12 zinātnes personības – sešas pētnieces un seši pētnieki – ar savu unikālo pētniecisko darbu sniedz ieguldījumu starpdisciplināru nacionāla un pasaules līmeņa zinātnes centru attīstībā. 2025. gada kalendārā iepazīt var arī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Meža un vides zinātņu fakultātes (LBTU MVZF) asociēto tenūrprofesori, Ph. D. Rūtu Ozolu - Davidāni.
No 2024. gada rudens Rūta ir Ainavu arhitektūras un vides inženierijas institūta asociētā tenūrprofesore, pirms tam - vadošā pētniece, projektu vadītāja un pasniedzēja Latvijas Universitātes Vides zinātnes nodaļā. Zinātnieci vienmēr ir interesējusi ūdens izpēte, notekūdeņu attīrīšana, kam padziļināti pievērsusies savos pētījumos. LBTU kopā ar kolēģiem strādā pie ūdeņu aizsardzības, notekūdeņu attīrīšanas, augsnes attīrīšanas jautājumiem, izmantojot dabā balstītus risinājumus - fitoremediāciju un mākslīgos mitrājus.
Kopīgi ar stāstu par Ph. D. Rūtu Ozolu - Davidāni kalendārs ļauj iepazīt arī Dr. phil. Raivi Bičevski (Latvijas Universitāte), Dr. sc. ing. Sergeju Gaidukovu (Rīgas Tehniskā universitāte), Dr. biol. Renāti Ranku (Rīgas Stradiņa universitāte), Dr. art. Diānu Zandbergu (Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija), Art. D. Ansi Rozentālu (Latvijas Mākslas akadēmija) un Ph. D. Baibu Tjarvi (Latvijas Kultūras akadēmija), Dr. sc. pol. Tomu Rostoku (Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija), Mg. sc. comp. Karinu Šķirmanti (Ventspils Augstskola) un Ph. D. Oskaru Javu (Vidzemes Augstskola), Dr. biol. Artūru Škuti (Daugavpils Universitāte) un Mg. art., Mg. soc. Dagniju Baltiņu (Latvijas Nacionālā bibliotēka).
"Zinātne Latvijai 2025" atvēršanas svētkos pirmo reizi tika pasniegts IZM veidotās zinātnes komunikācijas platformas researchLatvia vēstneša apliecinājums Member of researchLatvia. Kalendārā iekļautās 12 zinātniskās institūcijas, tostarp LBTU, šo apliecinājumu saņēma kā atzinību par to nozīmīgo lomu Latvijas zinātnes attīstībā.
Paralēli JVLMA telpās tika atklāta un līdz 29. janvārim būs skatāma ceļojošā izstāde "Zinātne Latvijai 2025". Visa gada garumā tā būs aplūkojama augstākās izglītības iestādēs, kā arī citās sabiedriskajās un kultūrvietās visā Latvijā. Skenējot kvadrātkodus, ikviens interesents var noskatīties visus 12 videostāstus.
Videostāts par Ph. D. Rūtu Ozolu - Davidāni
Zinātnes kalendārs ir izstrādāts IZM realizētā projekta Nr. 1.1.1.1/1/24/I/001 "Efektīvāka un viedāka Latvijas zinātnes politikas ieviešana un vadība" ietvaros. Izstrādātāji: SIA “Entuziasti Digital” radošā komanda, tostarp Mārtiņš Pavasaris, video režisors Kristaps Mozgira un fotogrāfs Mārtiņš Goldbergs.