Pārlekt uz galveno saturu

Promocijas darbā veic parastās priedes klimata pārmaiņu ietekmes izpēti un selekcijas potenciālu

Attēla autors: No LLU arhīva

Latvijas Valsts mežzinātnes institūtā "Silava" promocijas darbu "Parastās priedes radiālā pieauguma reakcijas ekoloģiskais plastiskums un tā selekcijas potenciāls / Ecological plasticity of responses of radial increment of scots pine and its potential for breeding" aizstāvēja Roberts Matisons (ORCID: https://orcid.org/0000-0002-4042-0689), iegūstot zinātnes doktora grādu zinātnes doktors (Ph.D.) lauksaimniecības, meža un veterinārās zinātnēs.

Promocijas darbs mērķis ir apzināt Baltijas jūras reģiona austrumu daļas parastās priedes radiālā pieauguma reakcijas plastiskumu pret meteoroloģisko / klimatisko apstākļu mainību, raksturot sugas klimatiskās adaptācijas spējas un to uzlabošanas potenciālu selekcijas ceļā.

"Klimata pārmaiņu paātrināšanās ir viens no būtiskākajiem koku populāciju dabiskās adaptēšanās spēju izaicinājumiem, kam neizbēgami sagaidāmas gan ekonomiskas, gan ekoloģiskas sekas. Šo seku mazināšanā proaktīvai un adaptīvai meža apsaimniekošanai ir nozīmīga loma koku un ar tiem saistīto organismu sistēmu ilgtspējas nodrošināšanai. Baltijas jūras reģiona austrumu daļā parastā priede (Pinus sylvestris L.) ir plaši izplatīta, stresa toleranta un saimnieciski nozīmīga suga, kuras sastopamībai ir prognozēts samazinājums klimatisko izmaiņu dēļ. Ņemot vērā klimatisko apstākļu ietekmes plašo mērogu, ir nepieciešamība pēc robustām adaptācijas metodēm, starp kurām ir izceļama meža selekcija. Detāla informācija par koku reakciju uz klimatiskajiem apstākļiem un to paātrinātajām izmaiņām, savukārt, ir nozīmīga adaptīvās apsaimniekošanas efektivitātes nodrošināšanai. Progresīvām adaptācijas metodēm (piemēram, genotipu ģeogrāfiskai pārnesei) ir īpaša loma genotipu un vides salāgotības nodrošināšanai, tādējādi uzsverot detālu ekoloģisko saistību izpētes nozīmi mežsaimniecības konservatīvās paradigmas pielāgošanai pieaugošajai apstākļu mainībai," promocijas darbā stāsta jaunais zinātnieks R. Matisons.

Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, tika veikti vairāki uzdevumi: raksturota Baltijas jūras reģiona austrumu daļas parastās priedes pieauguma jutība pret meteoroloģiskajiem un klimatiskajiem apstākļiem reģionālajā klimatiskajā gradientā, novērtēta lokālās ģenētiskās adaptācijas (ģenētisko faktoru) un populācijas fenotipiskā plastiskuma ietekme uz pieauguma jutību pret meteoroloģiskajiem apstākļiem un to ekstrēmiem reģionālā līmenī un to saistību ar produktivitāti, raksturota lokālas ģenētiskās adaptācijas ietekme uz Baltijas jūras reģiona austrumu daļas parastās priedes populāciju ksiloģenēzi un koksnes anatomiju, kā arī jutību pret mitruma deficītu. Savukārt promocijas darba noslēgumā tika salīdzināta pieauguma meteoroloģiskās jutības iedzimstamība un selekcijas potenciāls Baltijas jūras reģiona austrumu daļas parastās priedes proveniencēm.

Promocijas darba zinātniskais vadītājs: Dr.silv. Āris Jansons (ORCID: https://orcid.org/0000-0001-7981-4346).

Promocijas darbs un promocijas darba kopsavilkums zinātnes doktora grāda (Ph. D.) iegūšanai lauksaimniecības, mežsaimniecības un veterinārās zinātnēs.

Saskaņā ar vienošanos ar autoru pēc aizstāvēšanas promocijas darba pilnais teksts būs pieejams bibliotēkas datubāzē ārpus universitātes tīkla. Darbam ir piešķirts DOI (Digital object identifier) - 10.22616/lbtuthesis/2024.013

Pievienots 29/11/2024