Pārlekt uz galveno saturu

Lepojamies! LBTU profesore un ekonomikas doktore Irina Pilvere saņem Ministru prezidenta Pateicības rakstu

Attēla autors: No LLU arhīva

Atzīmējot Latvijas Republikas 106. dzimšanas dienu, par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) attīstībā un izcilu devumu jauno speciālistu, kā arī zinātnieku sagatavošanā Latvijas tautsaimniecībai svarīgās jomās ar Ministru prezidenta Pateicības rakstu apbalvota LBTU profesore, vadošā pētniece un ekonomikas doktore Irina Pilvere.

Kad 2014. gadā LBTU rektora amatā tika ievēlēta profesore Irina Pilvere, tas bija jauna attīstības posma sākums ne vien universitātes bagātīgajā vēsturē, bet arī LBTU turpmākajā attīstībā. 2020. gads zinātnē bija kā atskaites punkts paveiktajam laika periodā no 2014. gada līdz 2018. gadam, jo visi trīs universitātes zinātņu virzieni – biozinātņu, inženierzinātņu un sociālo zinātņu – piedalījās starptautiskajā zinātnes izvērtēšanā. Izglītības un zinātnes ministrijas apkopotie dati par zinātnisko publikāciju skaitu un kvalitāti Web of Science datubāzē skaidri ataino, ka LBTU ir vadošā  bioekonomikas virziena universitāte Latvijā.

2021. gadā stājās spēkā grozījumi Augstskolu likumā, kas paredzēja sistēmiskas pārmaiņas augstākajā izglītībā: augstskolu tipoloģijas noteikšana, stratēģiskās specializācijas noteikšana un jauns augstskolu pārvaldības modelis u.c. Būtiski, ka pēc Augstskolu likumā noteiktajiem kritērijiem LBTU spēja kvalificēties kā zinātnes universitāte. Turklāt LBTU ir vienīgā zinātnes universitāte ārpus Rīgas.

Savulaik universitātes pirmsākumi un tās kodols bija veidojies ap vienu tautsaimniecības nozari – lauksaimniecību, kas vairāk nekā 80 gadus atspoguļojusies universitātes nosaukumā. Pēdējās desmitgadēs universitāte mērķtiecīgi attīstījusies kā daudznozaru zinātnes universitāte, kuras identitāti nosaka nevis viena tautsaimniecības nozare, bet gan dabas resursi un to ilgtspējīga izmantošana dažādās tautsaimniecības nozarēs. 2022. gada 18. maijā Latvijas Lauksaimniecības universitāte ieguva jaunu nosaukumu - Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, saglabājot visus līdzšinējos studiju virzienus un piesakot ambīcijas uz jauniem studiju virzieniem.

2023. gadā LBTU Padome pieņēma lēmumu par Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes reorganizāciju. No astoņām fakultātēm, tās apvienojot, tika izveidotas piecas. Reorganizācija tika veikta, lai nodrošinātu labas un efektīvas pārvaldības principus un veicinātu starpdisciplināru studiju un pētniecības virzienu attīstību. 2023. gadā tika apstiprināta universitātes attīstības stratēģija 2023. – 2027. gadam ar vīziju – LBTU ir mūsdienīga, nacionāli un starptautiski atpazīstama zinātnes universitāte – vadošā bioekonomikas un saistīto nozaru inovācijās un dabas resursu ilgtspējā Baltijas jūras reģionā.

Jāatzīmē, ka ievērojamākais LBTU objekts ir Jelgavas pils, kurā 2016. gadā tika uzsākti energoefektivitātes un fasādes atjaunošanas darbi. Tie noslēdzas 2020. gada nogalē. Tik nozīmīgi ieguldījumi pilī nav organizēti neviena cita rektora vadībā no pagājušā gadsimta, kad tai tika mainīts jumts. Tas ir būtisks ieguldījums ne vien universitātes nākotnē, bet arī cieņas apliecinājums pret kultūrvēsturisko mantojumu, ko LBTU saņēmusi no iepriekšējām paaudzēm. Atbildība pret sabiedrībai nozīmīgām vērtībām un kultūras vides radīšanu ir universitātes prioritātes līdztekus zinātniskajam un studiju darbam. Pilī paveiktais ir I. Pilveres mērķtiecīgas vadības un iesaistes rezultāts.

Papildu tam ik gadu tiek atjaunoti arī citi universitātes objekti (studentu viesnīcas, fakultāšu ēkas), kas atrodas Jelgavā un padara pilsētvidi vēl pievilcīgāku tās iedzīvotājiem un viesiem.

I. Pilvere rektora amatā veicinājusi ciešāku attiecību un sadarbības veidošanos starp LBTU un Jelgavas pilsētu. Turklāt ar savu ļoti atbildīgo pieeju darbam, neatlaidību un optimismu profesore motivēja universitātes kolektīvu un sekmīgi virzīja to uz jaunu mērķu sasniegšanu.

LBTU I. Pilveres vadībā ieguvusi spēcīgas pozīcijas ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs, ko lielā mērā sekmējušas arī aktivitātes tādās organizācijās, kā Eiropas universitāšu asociācijā (EUA), Eiropas dzīvības zinātņu universitāšu asociācijā (ICA), Baltijas universitāšu programmā (BUP), Baltijas lauksaimniecības, mežkopības un veterinārmedicīnas augstskolu sadarbības tīklā (BOVA) u.c., reprezentējot universitāti starptautiskā mērogā un izmantojot sadarbību kā resursu tās attīstībai.

Profesore Irina Pilvere iepriekš apbalvota ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Atzinības rakstu, LLU Atzinības rakstu un LLU emblēmas sudraba zīmi, Triju Zvaigžņu ordeņa II šķiru, Ministru kabineta Atzinības rakstu un Jelgavas pilsētas "Goda zīmi".

LBTU kolektīvs sveic profesori Irinu Pilveri ar augsto apbalvojumu! 

Raksta fotogrāfija no Zemkopības ministrijas mājaslapas. 

Pievienots 19/11/2024