Pārlekt uz galveno saturu

LBTU veicina STEM izglītības attīstību starptautiskā projektā

Attēla autors: No LLU arhīva

STEM (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātne un matemātika) izglītība kļūst arvien nozīmīgāka strauji mainīgajā darba tirgū un tehnoloģiju attīstības laikmetā. Tā attīsta radošumu, loģisko domāšanu un spēju risināt sarežģītas problēmas, vienlaikus sagatavojot jauniešus nākotnes profesijām un inovāciju radīšanai. Tomēr, kā liecina Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) dati, STEM jomās joprojām trūkst dzimumu līdzsvara – Inženierzinātņu un informācijas tehnoloģiju fakultātē (IITF) tikai 12% studentu ir meitenes, līdzīga situācija vērojama arī citviet Eiropā.

Ozolnieku vidusskola kopā ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti (LBTU) un četrām izglītības iestādēm no Somijas, Lietuvas, Polijas un Grieķijas uzsākusi Erasmus+ programmas sadarbības partnerības projekta īstenošanu, lai paplašinātu skolas izglītības piedāvājumu STEM jomā, īpaši programmēšanā, tehnoloģijās un inženierzinībās, kā arī padarītu STEM jomu pievilcīgāku meitenēm. 

Uzsāktā projekta "STEM ekosistēmas dažādošana / Diversifying the STEM Ecosystem" mērķis ir uzlabot skolu kapacitāti STEM piedāvājuma dažādošanā un digitalizācijā, atlasīt inovatīvas prakses un pieejas, lai ieinteresētu pusaudžus, īpaši meitenes apgūt STEM priekšmetus, izveidot un ieviest STEM ekosistēmas attīstības stratēģiju.

Līdz 2026. gada 31. decembrim plānots īstenot projektu, kura ietvaros piecās dažādu valstu skolās tiks izstrādāti un ieviesti rīcības plāni skolēnu izglītošanai par karjeras iespējām STEM jomā atraktīvā un saistošā veidā. Sadarbībā ar LBTU tiks izstrādātas un īstenotas divas interešu izglītības programmas 5.–9. klašu skolēniem: viena – Ozolnieku vidusskolas skolēniem, otra – Tulliporti skolas skolēniem Somijā. Papildus tam, skolēni varēs piedalīties starptautiskās inženierzinību apmācībās, kur daļa nodarbību notiks tiešsaistē, bet klātienes sesijas Lietuvā un Polijā. STEM pedagogu profesionālās pilnveides nolūkos tiks organizētas starptautiskas apmācības, kuras vadīs LBTU IITF pasniedzēji.

Novembra sākumā Somijas pilsētā Joensū notika pirmā klātienes tikšanās Erasmus+ programmas projektā, kurā piedalījās visi partneri: Ozolnieku vidusskola (Latvija), Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (Latvija), Panevēžas izglītības centrs (Lietuva), Henrika Brodatego vārdā nosauktā 3. Zlotorijas pamatskola (Polija), Austrumsomijas Universitātes vidusskola (Somija) un Ksanti vidusskola (Grieķija). LBTU pārstāvēja projekta vadītāja, Inženierzinātņu un informācijas tehnoloģiju fakultātes (IITF) vadošā pētniece Natālija Sergejeva un pētniece Jekaterina Smirnova.

Sanāksmes laikā dalībnieki apmeklēja Austrumsomijas Universitāti un LUMA centru, iepazīstot Somijas izglītības sistēmu un jaunākās mācību pieejas, kā arī devās uz Koli nacionālo parku, lai uzzinātu par dabas izzināšanas metodēm STEM izglītībā. Tikšanās noslēgumā tika uzsākta riska vadības plāna izstrāde, kas projekta gaitā tiks papildināta un pilnveidota.

"Tikšanās noslēgumā katrs projekta dalībnieks prezentēja savu iestādi un atbildības jomu. LBTU komandai tika uzticēts sagatavot risku vadības plāna sākotnējo versiju, kuru paredzēts pilnveidot visa projekta laikā. Sarunās ar kolēģiem no citām skolām risku saraksts tika papildināts, un tika apspriesti arī iespējamie risinājumu varianti," norāda projekta vadītāja Natālija Sergejeva.

2025. gada aprīlī LBTU Jelgavā plānota nākamā projekta tikšanās, kuras laikā tiks organizētas apmācības STEM skolotājiem. Šajās apmācībās tiks aplūkotas tēmas, kas balstītas uz iepriekš veiktām skolotāju aptaujām, lai nodrošinātu aktuālu un noderīgu mācību saturu. Projekts ir nozīmīgs solis STEM izglītības stiprināšanā, veicinot jaunu, inovatīvu mācību metožu ieviešanu skolās Latvijā un citviet Eiropā.

Interesenti projekta aktualitātēm var sekot arī projekta Facebook grupā.

Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA2) Sadarbības partnerības projektu skolu izglītības sektorā "STEM ekosistēmas dažādošana" Nr. 2024-1-LV01-KA220-SCH-000250755 tiks īstenots no 2024.gada 1.oktobra līdz 2026.gada 31.decembrim. Eiropas Savienības finansējums projekta īstenošanai sastāda 250 000 EUR, no tā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes daļa ir 17 309.00 EUR.

logo

 

Pievienots 19/11/2024