Pārlekt uz galveno saturu

Kick-off pasākums pulcē sadarbībai pētniecības datu pārvaldības Latvijas datu kuratoru tīklu

Attēla autors: No LLU arhīva

Projekta "Atbalsts atvērtās zinātnes ieviešanai praksē, kā arī izveidoti risinājumi zinātnes datu koplietošanai un dalībai ES atvērtajā zinātnes mākonī" ietvaros 27. septembrī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejā norisinājās tikšanās, kurā pirmo reizi kopā sanāca datu kuratori no četrām Latvijas universitātēm – RSU, Latvijas Universitātes (LU), Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) – kopā ar projekta pārstāvjiem no Augstākās izglītības un zinātnes IT koplietošanas pakalpojumu centra (VPC). Pasākums iezīmēja Latvijas pētniecības datu kuratoru tīkla izveidi un attīstību, kas veicinās pētniecības datu pārvaldības efektivitāti un ilgtspēju Latvijā.

Datu kuratoru tīkla pasākumu ar uzrunu atklāja RSU zinātņu prorektore Agrita Kiopa un VPC direktors Jānis Grēviņš, uzsverot datu kuratoru tīkla lomu un nozīmi atvērtās zinātnes principu iedzīvināšanā un Latvijas pētniecības attīstībā kopumā. Starptautisko perspektīvu datu pārvaldībā un FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable – atrodami, pieejami, savietojami, atkalizmantojami) principu ieviešanā sniedza Mišelle van den Berka (Michelle van den Berk) no Nīderlandes Nacionālā pētniecības datu ekspertīzes centra DANS, uzsverot pētniecības datu atvērtās piekļuves nozīmi procesu un tehnoloģiju izaugsmei visas sabiedrības labā.

Ar savu pieredzi no pētnieka perspektīvas dalījās RSU asociētais profesors, pētnieks un datu čempions Serhio Uribe (Sergio Uribe). Viņš datu kuratoru uzmanību pievērsa pētniecības datu koplietošanai un pārvaldības nenovērtējamai lomai pētniecības datu atkārtotas izmantošanas, atpazīstamības un karjeras izaugsmes uzlabošanā. Serhio sniedza padomus un ieteikumus datu kuratoru darbam ar pētniekiem, parādot praktiskus paņēmienus pētniecības datu organizēšanai, standartizācijai un rūpīgai dokumentācijai. Tāpat ar savu jaunās pētnieces pieredzi datu pārvaldībā dalījās VPC datu kuratore Daina Kosīte, atklājot datu kuratoru funkciju katrā no veicamajiem soļiem pētniecības gaitā.

Dienas otrajā daļā pasākuma dalībnieki iesaistījās projekta attīstības tematiskajās darba grupās, lai kopīgi izstrādātu darba mērķus un nākotnes plānus datu kuratoru tīkla attīstībai, nodrošinot spēcīgu pamatu turpmākajai sadarbībai pētniecības datu pārvaldībā starp pētniecības institūcijām Latvijā. Darba grupas atbilstoši savai tematiskajai ievirzei strādās pie svarīgākajiem uzdevumiem efektīvai datu pārvaldības ieviešanai un attīstībai katrā no universitātēm.

Katrā no zinātnes universitātēm un VPC izveidotas četras datu kuratoru vietas. LBTU datu kuratoru komandā Ilmāra Dukuļa vadībā strādā kuratori Jānis Judrups, Ingus Šmits un Nikolajs Būmanis. Datu kuratori palīdzēs izveidot universitātes datu pārvaldības sistēmu – procedūras, instrukcijas, vadlīnijas, dokumentāciju. Tāpat datu kuratori sadarbībā ar universitātes datu aizsardzības, juridiskā atbalsta, ētikas komisijas, bibliotēkas, informācijas tehnoloģiju, administrācijas un citiem speciālistiem veiks pētniecības datu pārvaldību regulējošo normatīvo aktu izstrādi un ieviešanu. Kuratori nodrošinās regulārus informatīvos un izglītojošos pasākumus akadēmiskajam, zinātniskajam personālam, studējošajiem un darbiniekiem par pētniecības datu pārvaldību un datu otrreizēju vai atkārtotu izmantošanu.

Projekts "Atbalsts atvērtās zinātnes ieviešanai praksē, kā arī izveidoti risinājumi zinātnes datu koplietošanai un dalībai ES atvērtajā zinātnes mākonī" (Nr. 2.1.3.1.i.0/2/23/I/CFLA/002) tiek īstenots ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda atbalstu. Tā kopējais finansējums ir 3 575 279,40 EUR, no kura Atveseļošanas fonda finansējums ir 3 444 000,00 EUR un valsts budžeta finansējums 131 279,30 EUR.

logo

 

Pievienots 07/10/2024