Pārlekt uz galveno saturu

Inženierzinātņu un informācijas tehnoloģiju fakultātē notiks ūdeņraža automobiļu demonstrējumi

Attēla autors: No LLU arhīva

Piedaloties Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Inženierzinātņu un informācijas tehnoloģiju fakultātes (LBTU IITF, J. Čakstes bulvārī 5, Jelgavā) un Latvijas Ūdeņraža asociācijas (LŪA) pārstāvjiem, 9. septembrī no plkst. 15.00 norisināsies Baltijas jūras reģiona (BJR) projekta "BSR HyAirport" partneru tikšanās. Tikšanās laikā tiks pārrunāta pētniecības tālākā virzība realizētajā projektā (https://interreg-baltic.eu/projects/bsr-hyairport/) un notiks divu ūdeņraža automobiļu demonstrācijas.

Pasākumā studējošajiem, mācībspēkiem un zinātniekiem būs iespēja iepazīties ar ūdeņraža izmantošanas jaunumiem, iztaujājot gan LBTU profesoru Aigaru Laizānu, gan LŪA valdes priekšsēdētāju Aivaru Starikovu. Sarunai pievienosies arī Jelgavas valstspilsētas vadība, kā arī Jelgavas autobusu parka un Gren pārstāvji, lai pārrunātu nozares aktualitātes un vienotos par tālākajiem soļiem sadarbībā, attīstot Jelgavā ūdeņraža ražošanu un demonstrējot ūdeņraža elektrisko autobusu pilsētas satiksmē. Tāpat tiks demonstrētas arī divas vieglās automašīnas - Hyundai Nexo un Toyota Mirai, kurās kā degvielu izmanto ūdeņradi.

Tikšanās plānota starptautiskā projekta "BSR HyAirport" ietvaros, kas tiek īstenots no 2023. gada novembra. Lai veicinātu ar ūdeņradi darbināmo lidmašīnu agrīnu ieviešanu Baltijas jūras reģionā, sagatavotu lidostas "zaļā" ūdeņraža uzglabāšanai, apstrādei un piegādei, projektā ciešu sadarbību uzsāka 16 partneri un 24 asociētie partneri, to vidū LBTU, lidostas, aviokompānijas, nozares partneri, aviācijas piegādātāji, valstu regulatori, pētniecības iestādes un NVO.

Ūdeņradis ir nākotnes enerģija arī aviācijā. Paredzams, ka ar ūdeņradi darbināmās lidmašīnas kļūs arvien pieprasītākas tuvākajos gados. Turklāt eksperti saskata milzu potenciālu ar ūdeņradi darbināmo lidmašīnu integrēšanai klimatneitrāliem lidojumiem īsajos maršrutos, sākotnēji mazākiem lidaparātiem.

Ūdeņradis un citi sintētiskie degvielas veidi ir nozīmīgi enerģētikas jomā, piedāvājot alternatīvu tradicionālajām fosilajām degvielām. Šīs jaunās degvielas, kas iegūtas sintētiskā ceļā, rada iespējas samazināt atkarību no fosilajiem resursiem un samazināt kaitīgo emisiju līmeni. Šajā kontekstā ūdeņraža un citu sintētisko degvielu pētījumi un attīstība ir būtiska sastāvdaļa, veicinot ilgtspējīgu enerģētikas nākotni. Turklāt LBTU zinātniekiem jau ir iepriekšēja starptautiska pieredze ūdeņraža jautājumu izpētē, piedāvājot dažādus inovatīvus risinājumus. Šie pētījumi apliecina universitātes potenciālu ūdeņraža tehnoloģiju attīstības izpētē un ilgtspējīgas enerģētikas virzienā.

Projekts tiek īstenotas "Interreg" Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027. gadam ietvaros. Projekta kopējais budžets 4 832 465,73 EUR, no tiem ERAF līdzfinansējums 80% jeb 3 865 972,58 EUR. LBTU budžeta daļa 133 660,80 EUR, no tiem ERAF līdzfinansējums 106 928,64 EUR.

Logo

 

Pievienots 01/09/2024