Aizstāvēts promocijas darbs par augu maiņas produktivitāti
13. jūnijā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātē (LBTU LPTF) promocijas darbu "Augu maiņas produktivitāte atkarībā no ziemas kviešu īpatsvara tajā un augsnes apstrādes sistēmas / Productivity of crop rotation depending on winter wheat proportion in it and soil tillage system" aizstāvēja Madara Misule (ORCID: https://orcid.org/0000-0002-9097-6925) un ieguva zinātnes doktora grādu lauksaimniecības, meža un veterinārajās zinātnēs.
Promocijas darba mērķis ir skaidrot augu maiņas produktivitāti atkarībā no ziemas kviešu īpatsvara tajā un pielietotās augsnes apstrādes sistēmas.
Kā stāsta jaunā zinātniece M. Misule: "Kultūraugu produktivitāti un audzēšanas rentabilitāti var ietekmēt vienkāršas agronomiskas prakses – augu maiņa un augsnes apstrādes sistēma, bet atkārtotu sējumu un nepiemērotas augsnes apstrādes sekas lielākoties tiek mīkstinātas ar sintētisko mēslošanas līdzekļu un augu aizsardzības līdzekļu lietošanu. Latvijā pēdējie pētījumi, kuros salīdzināta dažādu augu maiņu produktivitāte, ietverot arī augsnes apstrādes sistēmas, veikti 20. gadsimta beigās (1986.–2002. gads). Mainoties audzēšanas tehnoloģijām un tendencēm pasaulē un ņemot vērā globālās klimata izmaiņas, arī mūsdienās ir aktuāli pētīt augu maiņu un augsnes apstrādes sistēmu ietekmi uz kultūraugu produktivitāti gan sugas ietvaros, gan vērtējot augu maiņu garākā periodā. Tā kā augu maiņā tiek ietvertas dažādas sugas, tad produktivitātes salīdzinājums tonnās (t ha-1) nav pietiekami objektīvs, tāpēc salīdzināšanai var tikt izmantota biomasā akumulētā enerģijas raža (GJ ha1) vai bruto peļņa (EUR ha-1). Svarīgi pētīt arī augsnes apstrādes un augu maiņas ietekmi uz organiskā oglekļa krājumu palielināšanas iespējām augsnē Latvijas apstākļos, lai risinātu pasaules mēroga problēmu – globālo klimata izmaiņu. Oglekļa satura izmaiņas augsnē novērojamas ilgtermiņā, tāpēc nozīmīgi oglekļa daudzumu augsnē salīdzināt ilggadīgā augu maiņu un augsnes apstrādes sistēmu izmēģinājumā."
Lai sasniegtu izvirzīto mērķi, tika vērtēta ziemas kviešu augšana un attīstība atkarībā no augu maiņas un augsnes apstrādes sistēmas, noteikta ziemas kviešu ražas un tās struktūrelementu veidošanās atkarībā no augu maiņas un augsnes apstrādes sistēmas, vērtēta ziemas kviešu ražas kvalitāte atkarībā no pētāmajiem faktoriem, vērtēta pārējo augu maiņās iekļauto kultūraugu produktivitāte divās augsnes apstrādes sistēmās, noteikta pētāmo faktoru ietekme uz ziemas kviešu un citu augu maiņā iekļauto kultūraugu enerģijas ražu un kopējo augu maiņas enerģijas ražu, vērtēta organiskā oglekļa uzkrāšanās augsnē atkarībā no pētāmajiem faktoriem, kā arī aprēķināts un analizēts augu maiņas ekonomiskais izdevīgums atkarībā no kviešu īpatsvara tajā un augsnes apstrādes varianta.
Promocijas darba zinātniskā vadītāja: Dr. agr. Zinta Gaile (ORCID: https://orcid.org/0000-0003-2840-1263).
Saskaņā ar vienošanos ar autoru pēc aizstāvēšanas promocijas darba pilnais teksts ir pieejams bibliotēkas repozitorijā ārpus universitātes tīkla. Darbam ir piešķirts DOI (Digital object identifier) - 10.22616/lbtuthesis/2024.007.
Promocijas darba kopsavilkums lasāms LBTU Fundamentālās bibliotēkas elektroniskajā datubāzē.