Latvijā selekcionēto un plašāk audzēto daudzgadīgo zālaugu un tauriņziežu šķirņu demonstrējums
2022.gada novembrī LBTU uzsāka īstenot Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākumu “Atbalsts demonstrējumu pasākumiem un informācijas pasākumiem” par demonstrējuma ierīkošanu un īstenošanu "Latvijā selekcionēto un plašāk audzēto daudzgadīgo zālaugu un tauriņziežu šķirņu demonstrējums".
Demonstrējuma mērķis ir nodemonstrēt dažādas zālaugu šķirnes, to ražību, ataugšanas intensitāti, saglabāšanos zelmenī, agrīnumu u.c. šķirņu atšķirības
Demonstrējuma uzdevumi:
- veikt daudzgadīgo zālaugu – stiebrzāļu un tauriņziežu šķirņu piedāvājuma izvērtējumu Latvijā;
- iekārtot daudzgadīgo zālaugu un tauriņziežu šķirņu salīdzinājumu;
- veikt šķirņu agronomisko un fenoloģisko īpašību novērtējumu;
- uzskaitīt šķirņu zaļās masas un sausnas ražu;
- veikt demonstrējuma ekonomisko novērtējumu, izvērtējot ieņēmumu palielinājumu vai samazinājumu;
- organizēt lauku dienas un semināru;
- apkopot iegūtos rezultātus un nodrošināt to publicitāti.
Projekta īstenošanas pirmajos sešos mēnešos veikta informācijas apkopošana par Latvijā piedāvāto daudzgadīgo zālaugu un tauriņziežu sugu un šķirņu klāstu, kā arī par zemnieku saimniecībās plašāk izmantototajām zālaugu un tauriņziežu sugām un šķirnēm. Tāpat tika izstrādāti kritēriji konkrētu šķirņu un perspektīvo numuru iekļaušanai demonstrējumā. Pirmajā gadā tika apzināti dažādi uzņēmumi par par sēklu iegādi demonstrējuma ierīkošanai, izstrādāta metodika demonstrējuma izmēģinājuma ierīkošanai. Pēc rūpīgas izpētes, tika iegādātas zālaugu un tauriņziežu šķirņu sēklas un pārbaudīta to kvalitāte, veiktas tīrības un dīdzības analīzes.
2023.gada pavasarī sēklas tika sagatavotas sējai, aprēķināta izsējas norma saskaņā ar sēklu kvalitātes analīzēm, kā arī izstrādāts novērojumu un uzskaišu metodiskais plāns. Tā paša gada aprīlī tika veikta lauka novērtēšana demonstrējuma ierīkošanai, veiktas augsnes paraugu analīzes, kā arī augsnes apstrāde- dziļirdināšana, kultivēšana, kaļķošana, akmeņu lasīšana.