Pārlekt uz galveno saturu

LBTU atklāta Latvijā pirmā Virtuālās un jauktās realitātes laboratorija

21. septembrī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes – LBTU (iepriekš Latvijas Lauksaimniecības universitāte – LLU) Informācijas tehnoloģiju fakultātē atklāta jaunizveidota Virtuālās un jauktās realitātes laboratorija, kurai nav līdzīgu Latvijas augstskolās. Tā būtiski papildinās studentiem pieejamās iespējas Jelgavā jaunāko IT risinājumu apguvē, kā arī ļaus īstenot pētījumus, kas paredz papildinātās un virtuālās realitātes lietojumu izstrādi.

Lai pilnveidotu studiju vidi, aizvadītajā gadā ar Zemkopības ministrijas atbalstu Informācijas tehnoloģiju fakultātē izveidota Virtuālās un jauktās realitātes laboratorija, kas turpmāk ļaus studentiem praktiski pārbaudīt dažādus virtuālās un jauktās realitātes risinājumus. Laboratorija iekārtota kā datorklase ar septiņām studentu darba vietām un vienu mācībspēka darba vietu. 

“Ideja par laboratorijas tapšanu radās pirms pandēmijas. Virtuālā realitāte uz mūsu radara jau bija kādu laiku, taču sākotnēji nevarējām saprast, vai tā paliks tikai spēļu veidolā vai ies tālāk izglītībā. Kad Facebook pārkļuva par Meta, nopirka daudz tehnoloģiju un pasludināja, ka ar lielu spēku iet iekšā virtuālajā vidē, mēs nolēmām, ja nesāksim savlaicīgi audzēt muskuļus šajā sfērā, pēc tam būs par vēlu. It īpaši svarīgs šis lēmums bija kontekstā ar apziņu, ka darbojamies unikālā universitātē, kur ir specifiskas nozares,” laboratorijas atklāšanā stāstīja Informācijas tehnoloģiju fakultātes dekāns Gatis Vītols.

Viņš skaidro, ka viena no pievienotajām vērtībām virtuālās un jauktās realitātes tehnoloģijām ir tāda, ka iespējams prototipēt elementus jebkurai nozarei, apgūt jaunas lietas, tām fiziski nepieskaroties. Reizēm tās ir ļoti dārgas un bīstamas, tādēļ ar tehnoloģiju palīdzību tās var apgūt pirms tam virtuālajā vidē, un tikai vēlāk nodrošināt studenta piekļuvi lidmašīnām, raķetēm, kombainiem un citām īpašām iekārtām, kā arī dažādām dzīvām būtnēm. Tādējādi laboratorija paredzēta izmantošanai jebkuras fakultātes pārstāvjiem un ir izteikti starpdisciplināra.

Katra no septiņām darba vietām laboratorijā paredzēta diviem studentiem, aprīkota ar elektriski augstumā regulējumu galdu un diviem krēsliem, augstas veiktspējas datora sistēmas bloku ar diviem monitoriem un virtuālo briļļu komplektu. Uz divām darba vietām ir paredzēts kopējs prezentāciju displejs ar sienas stiprinājumu, kurš paredzēts virtuālās realitātes brillēs redzamās informācijas publiskai attēlošanai. Turklāt laboratorijā ir arī pieejams rokas 3D skeneris (EinScan PRO HD), 3D printeris un papildinātās realitātes Microsoft brilles Microsoft HoloLens 2.  Lai darbinātu virtuālo realitāti, daļa no laboratorijas ir apzināti atstāta kā tukša zona.

Aizvadītajā studiju gadā, izmantojot laboratorijā pieejamo aprīkojumu, Informācijas tehnoloģiju fakultātes studente izstrādāja bakalaura darbu un testēja jauktās realitātes brilles, izveidojot jaunu aplikāciju. Bakalaura darbs tika atzīts par vienu no labākajiem Latvijā, un šobrīd studente turpina aktivitātes laboratorijā, lai attīstītu zināšanas par jauktās realitātes pielietojumiem.

Laboratorijas atklāšanā piedalījās zemkopības ministra padomnieks Edvards Ratnieks, rektore Irina Pilvere, Informācijas tehnoloģiju fakultātes dekāns Gatis Vītols, mācībspēki un studenti. Viesi tika iepazīstināti ar laboratorijas aprīkojumu un tā iespējām.

Laboratorijas atrodas 301. telpā Jelgavas pilī, Rietumu spārnā, E. Laubes projektētajā korpusā.

Laboratorijas ierīkošana un aprīkojuma iegāde īstenota projekta S390 “Atbalsts LLU materiālās bāzes pilnveidošanai zinātniskajiem pētījumiem un laboratorisko analīžu nodrošināšanai” ietvarā ar Zemkopības ministrijas atbalstu. 

LBTU Informācijas tehnoloģiju fakultāte ir viena no pirmajā vietām Latvijā, kur augstākās izglītības līmenī studējošajiem piedāvā apgūt datorvadību un datorzinātni, kā arī iegūt programmēšanas inženiera kvalifikāciju. 

 

Pievienots 21/09/2022