Meža fakultātē studiju procesā ievieš dronu apmācības
Attīstot mūsdienīgas un darba tirgum atbilstošas augstākās izglītības studiju programmas piedāvājumu, LLU Meža fakultāte sadarbībā ar partneriem aizsākuši bezpilota gaisa kuģu jeb dronu apmācības.
Jau līdz šim Meža fakultātes studiju programmās "Mežinženieris" un "Mežzinātne" studējošie apgūst sadarbībā ar AS "Latvijas valsts meži" un aģentūru "Meža pētīšanas stacija" izstrādātu tehnoloģijās balstītu meža apsaimniekošanas atbalsta sistēmu "MF GEO", kā arī prakses laikā izmanto profesionālus lauka datorus jeb planšetes.
Turpinot pilnveidot studējošo praktiskās iemaņas, šajā studiju gadā Me;za fakultāte uzsākusi vēl vienu vērienīgu projekta īstenošanu - apmācības dronu izmantošanā, kas tapušas sadarbībā ar vairākiem uzņēmumiem: AS "Latvijas valsts meži", SIA "Rīgas meži", SIA "Latvijas Mobilais Telefons" un aģentūru "Meža pētīšanas stacija".
Kā informē Meža fakultātes dekāns Linards Sisenis: "Mežsaimniecībā un meža apsaimniekošanā arvien vairāk ienāk tehnoloģijas, kas ne vien atvieglo darba procesu un padara to dinamiskāku, bet arī ļauj būtiski ietaupīt laiku. Turklāt paaugstina veicamo uzdevumu precizitāti un efektivitāti. Drons vairs nav nākotne, tā ir šodiena! Tāpēc uzskatu, ka ikvienam, kurš absolvē studiju programmas "Mežzinātne" vai "Mežinženieris", ir jāprot praktiski strādāt ne vien ar mūsdienīgiem mērinstrumentiem, tehnoloģijās balstītām atbalsta platformām un planšetdatoriem, bet arī jāapgūst visas nepieciešamās teorētiskās zināšanas un jānoliek eksāmens, lai dronu drīkstētu pacelt un, protams, jāiegūst minimālās prasmes, lai dronu mācētu likt lietā. Šogad esam uzsākuši šo pilotprojektu studiju programmā "Mežzinātne", bet no nākamā studiju gadu pilnīgi noteikti bezpilotu gaisa kuģu izmantošanu apgūs arī studiju programmas "Mežinženieris" studenti."
Pilotprojekta ietvaros aizvadītajā nedēļā gan studenti, gan mācībspēki apguva teorētiskās zināšanas par mobilā tīkla lomu un pielietojumu bezpilota gaisa kuģu risinājumos, par ko stāstīja pārstāvis Gints Jakovels no SIA "Latvijas Mobilais Telefons", savukārt Juris Zariņš no SIA "Rīgas meži" informēja par dronu pielietojumu urbāno mežu apsaimniekošanā un uzraudzībā, bet noslēgumā Kārlis Linde no AS "Latvijas valsts meži" atklāja par bezpilota gaisa kuģu izmantošanu valsts mežu apsaimniekošanā, pieredzi un izaicinājumiem nākotnē.
Pēc teorētiskajām apmācībām dalībniekiem Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" un aģentūras "Meža pētīšanas stacija" teritorijā tika nodrošināta iespēja arī praksē pārbaudīt gan teorētiski apgūtās zināšanas, gan novērtēt dronu sniegtās iespējas.
"Tehnoloģijas mežu nozarē kļūst arvien klātesošākas, līdz ar to tas uzliek jaunus un izaicinošus uzdevumus darbaspēka sagatavošanā. Šādu apmācību integrēšana studiju procesā ir pievienota vērtība un ieguvums visai nozarei, jo nodrošina to, ka pēc studijām darba vietās nonāks patiešām sagatavoti darbinieki, kuri no pirmās dienas spēs strādāt ar atdevi. Es ar patiesu interesi un aizrautību iesaistījos šī projekta attīstībā, un zinu, ka sadarbībā ar Meža fakultāti mēs turpināsim attīstīt arvien jaunus virzienus, kuros pilnveidot darba vidē balstītus zināšanu un prasmju apgūšanu," stāsta aģentūras "Meža pētīšanas stacija" direktora vietnieks Uvis Dambergs.
Lai īstenotu bezpilotu gaisa kuģu apmācību Meža fakultātē, projektā iesaistīti partneri – nozares un tehnoloģiju vadošie uzņēmumi.
SIA "Rīgas meži" meža apsaimniekošanas plānošanas nodaļas vadītājs Juris Zariņš uzsver: "Mūsu uzņēmuma nākotnes darba sludinājumā prasība "drona pilota apliecība" noteikti būs obligāta. Uzskatu, ka šādu un līdzīgu tehnoloģiju apguve jau pamatstudiju līmenī sekmē profesionālu speciālistu sagatavošanu, lai pēc augstskolas beigšanas viņi var pilnvērtīgi uzsākt darba gaitas. Tāpat mēs ceram, ka šādu zināšanu un prasmju apguve rosinās topošos speciālistus tehnoloģiju izmantošanai zinātnē – mūsu uzņēmums ir pārliecināts, ka bezpilota gaisa kuģu izmantošana izpētē ir vēl neapgūts potenciāls."
"AS "Latvijas valsts meži" ar Meža fakultāti ir ļoti laba sadarbība jauno speciālistu un vadītāju apmācībā, tāpat arī šī reize nebija izņēmums. Uzņēmumā šobrīd drons ir viens no instrumentiem ar kuru darbinieks dodas uz mežu. Šobrīd dronus pamatā izmantojam, lai paceltu gaisā acis un pieņemtu lēmumus, savukārt pavisam drīzā nākotnē ar dronu iegūtos datus integrēsim informācijas sistēmās un tas pārtaps par rīku lēmuma pieņemšanai. Līdzšinējā prakse parādā, ka lēmumu par drona izmantošanu / neizmantošanu pieņemt ir salīdzinoši viegli - trīs stundas ar kājām pa zemi vai viena stunda gaisā ar dronu. Vajag tikai lidot!," atzīmē AS "Latvijas valsts meži" Mežsaimniecības, mežkopības biznesa vienības izpilddirektors Mārtiņš Gūtmanis.
Turklāt SIA "Latvijas Mobilais Telefons" inovāciju vadītājs Gints Jakovels izceļ: "Attīstoties tehnoloģijām, arī tradicionālās nozarēs ienāk inovācijas un mežsaimniecība tam ir spilgts piemērs. Bezpilota gaisa kuģi jeb droni ir pārņēmuši vairākas ikdienas funkcijas, kas agrāk prasīja neskaitāmas cilvēkstundas un resursus - ar to palīdzību tiek apsekoti mežu masīvi, identificēti iespējamie uguns draudi, tiek kontrolēti (vadīti) dažādi meža ilgmūžībai būtiski procesi. LMT kā inovāciju līdera misija ir veicināt jaunas, tehnoloģiju izglītotas speciālistu paaudzes ienākšanu Latvijas ekonomikā, tādēļ labprāt atbalstām Meža fakultātes iniciatīvu studiju procesa laikā iepazīstināt gan ar dronu tehnoloģiju iespējām, gan skaidrojot mobilā tīkla lomu šādos risinājumos. Ceram, ka šis būs nozīmīgs atspēriena punkts, attīstot bezpilota gaisa kuģu apmācību programmu, un kalpos kā labs piemērs citām augstskolām un profesionālās izglītības iestādēm."