Interreg Latvija – Lietuva pārrobežu sadarbības projekta BrownReg ietvaros izstrādās vadlīnijas degradēto teritoriju remediācijai
Lai veidotu izpratni par degradēto teritoriju veidošanās procesiem un radīto problemātiku, kā arī iespējām tās atgriezt pilsētu un lauku teritoriju infrastruktūrā un ekonomiskajā apritē, LLU ainavu arhitektūras un plānošanas, vides, meža ekoloģijas, zemes pārvaldības un dārzkopības jomu eksperti izstrādās vadlīniju izdevumu «Degradēto teritoriju remediācija. Izpēte, plānošana un izmantošana». Izdevums tiks izstrādāts Interreg Latvija-Lietuva pārrobežu sadarbības programmas 2014-2020 projekta «Innovative brownfield regeneration for sustainable development of cross-border regions» (BrownReg, LLI-325) ietvaros.
Projekts BrownReg aizsācies 2018.gadā. Tā mērķis ir, cieši sadarbojoties Latvijas Lauksaimniecības universitātei ar Latvijas (Ludza) un Lietuvas pašvaldībām (Kupišķi un Ignalina), apgūt, ieviest un popularizēt jaunu pieredzi inovatīvai, uz vietējiem apstākļiem balstītai un videi draudzīgai degradēto teritoriju revitalizācijai. Degradēto teritoriju tēmas ietvaros tiek izstrādāti vairāki informatīvie un izglītojošie materiāli. Kā viena no projekta aktivitātēm ir izglītojoša un praktiska vadlīniju izdevuma izstrāde par degradēto teritoriju remediācijas iespējām. Izdevumā būs iekļautas gan teorētiskas atziņas, gan praktiski piemēri. Izdevums tiks veidots trīs nodaļās. Pirmā nodaļā apskatīta degradēto teritoriju problemātika, normatīvo aktu piemērošana degradēto teritoriju noteikšanā un pārvaldībā. Otrā nodaļa apskatīs degradēto teritoriju revitalizācijas plānošanu, degradētās teritorijas zaļās infrastruktūras kontekstā, ainavekoloģisko pieeju degradēto teritoriju revitalizācijā, degradēto teritoriju revitalizācijas pamatprincipi, veidojot jaunu vietas identitāti un tēlu, sociālās vērtības, sabiedrības līdzdalība. Tāpat tiks apskatītas metodes un pieejas degradēto teritoriju revitalizācijā, tai skaitā fitoremediācijas metode un veidi. Indikatoraugi, kas norāda uz piesārņojumiem dabā un fitoremediācijas augu izvēle atkarībā no klimatiskajiem un ekoloģiskajiem apstākļiem, piesārņojuma veida. Trešā nodaļā tiks aprakstīti ieguvumi no degradēto teritoriju reģenerācijas reģiona attīstībai un ilgtspējīgai resursu izmantošanai, resursu un materiālu no degradētajām teritorijām otrreizējas izmantošanas iespējas, revitalizēto teritoriju apsaimniekošana. Tāpat atsevišķi parādīti labās prakses piemēri Eiropā, kur lielākā daļa piemēru iekļauti no pieredzes brauciena uz Polijas un Vācijas bijušajām rūpniecības teritorijām, kas šobrīd attīstītas kā multifunkcionālas teritorijas – parki, atpūtas teritorijas, jaunas industriālas Vadlīniju izdevums ļaus labāk izprast degradēto teritoriju problemātiku un iespējas, un tas būs noderīgs gan kā izglītojošs, gan kā praktisks informatīvs materiāls studentiem, nozares praktiķiem, teritoriju plānotājiem un lēmumu pieņēmējiem pašvaldībās un citās atbildīgajās valsts iestādēs.