Pārlekt uz galveno saturu

Jelgavā ieskandināti Frankofonijas svētki

Attēla autors: No LLU arhīva

Latvijas Lauksaimniecības universitātē tradicionāli pavasara ieskaņās LLU Valodu centrs organizē Frankofonijas pēcpusdienas svētkus, kas šogad tika atzīmēti 19. martā LLU Tehniskajā fakultātē. Svētkus svinēt bija ieradušies viesi no Kanādas un Francijas, kā arī Dobeles un Jelgavas vidusskolu pārstāvji, LLU studenti, kuru vidū bija arī Erasmus+ studenti, LLU mācībspēki un darbinieki. Pasākumā piedalījās ap 100 dalībnieku.

Svētkus ieskandēja čelliste Kristiāna Fomičeva no Dobeles 1. vidusskolas.

Kanādas vēstniecības diplomāte Mejlina Modanu stāstīja par savu pieredzi un iespaidiem Latvijā. Viņa šeit ir ne tikai strādājusi, bet arī iepazinusi mūsu valsts kultūras dzīvi un fascinējošo dabu. “Latvieši mīl sportu, te ir skaista daba, it īpaši meži, un iespaidīga vēsture. Es te jūtos kā mājās,” sirsnīgi smaidot, atzina diplomāte.

Savukārt staltais Kanādas Bruņoto spēku majors Yves Desbiens uz Latviju ar savu ģimeni pārcēlies pirms sešiem gadiem. Par savas profesijas izvēli stāsta Y. Desbiens: “Man patīk piedzīvojumi, ceļojumi, iepazīt jaunus cilvēkus un vietas”. 

Pēcpusdienas dalībnieki uzmanīgi klausījās arī Francijas vēstniecības atašeja franču valodas un izglītības jautājumos Felicie Laurent stāstījumu par dažādiem Frankofonijai veltītiem pasākumiem, kas notiek Latvijā. “Marts ir mēnesis, kad Frankofonijas svētki tiek svinēti visā plašajā pasaulē, tai skaitā Latvijā-, Rīgā, Jelgavā, Liepājā, Daugavpilī. Pagājušajā gadā apritēja 10 gadi kopš Latvija pievienojusies Frankofonijas novērotāju dalībvalstīm. Francijas institūts Latvijā sadarbībā ar citu Frankofono valstu vēstniecībām, piemēram, Beļģijas, Kanādas un Šveices vēstniecībām, organizē atraktīvus pasākumus visiem, kurus vieno mīlestība uz Frankofono valstu kultūru, piemēram, filmu festivālus, teātru festivālus, mūzikas un deju konkursus, kā arī citus pasākumus, kas norisinās dažādās Latvijas pilsētās,” informēja F. Laurent un aicināja aktīvi piedalīties tajos. Viņa uzsvēra, ka franču valodas apguves mērķis un galvenās vērtības ir atvērtība, miers un dalīšanās.

Frankofonijas pēcpusdienas dalībniekus pārsteidza Jelgavas Amatu vidusskolas direktores vietnieces Zigrīdas Feldmanes stāstījums par skolas tradīcijām bagāto, ilggadējo sadarbību ar Francijas izglītības iestādēm Skola lepojas arī ar tērpu stilistu panākumiem konkursā, kas martā notika Parīzē. Iegūtā 1. un 2. vieta liecina, ka Amatu vidusskolā prasmīgu pedagogu vadībā mācās radoši, talantīgi jaunieši, kuru prasmes ļauj konkurēt ar citu valstu topošajiem tērpu stilistiem.

Ieva Ozoliņa, kultūras projektu vadītāja no Rīgas, dedzīgi un ar mīlestību runāja par Kanādā pavadīto laiku vesela gada garumā, par sirsnīgajiem kanādiešiem un daudzveidīgajām iespējām, ko jauniešiem sniedz šī valsts.

Nadeem Zia, svešvalodu skolotājs no Dobeles, kuru uz Latviju atvedusi mīlestība, nu jau 10 gadus šo zemi sauc par savējo, jo te jūtas labi. Viņš sevi dēvē par pasaules pilsoni, bet līdztekus angļu un franču valodu prasmēm ir apguvis latviešu valodu. Tas skaidri liecina, ka Nadeem sirds pieder Latvijai.

Frankofonijas pēcpusdienas izskaņā notika foto sesija- viesi labprāt fotografējās kopā ar pasākuma apmeklētājiem un tērzēja ar viņiem.

Pasākuma organizatore, Valodu centra docente Daina Grasmane ir gandarīta, ka Frankofonijas pavasaris Jelgavā ir ieskandināts un to cilvēku skaits, kam tuva Frankofono valstu kultūra, aizvien ir ievērojams. „Atzinīgi vērtējamas ir arī Dobeles 1. vidusskolas franču valodas pulciņa aktivitātes, ko jaunieši īsteno skolotājas Ineses Janovskas-Zia vadībā. Frankofonijas pēcpusdienā mūs priecēja ne tikai Kristiānas Fomičevas muzikālais priekšnesums, bet arī dzejas lasījums pulciņa dalībnieku Sabīnes Kauņeckas un Dimitrija Klimanova izpildījumā”.

Pievienots 20/03/2019