LLU tuvākajos gados plāno vērienīgu studiju un zinātnes vides modernizāciju
Ikgadējā Padomnieku konventā, kas oktobra izskaņā notika Jelgavas pilī, LLU vadība iepazīstināja LLU padomniekus ar plāniem turpmākajiem gadiem, kas ietver apjomīgus ieguldījumus studiju un zinātnes vides attīstīšanā, lai universitāte varētu piedāvāt starptautiski konkurētspējīgas studijas un specializētus pētījumus uzņēmējiem.
Uzrunājot padomniekus, kuru sastāvā ir Latvijā vadošu uzņēmumu vadītāji un zinoši dažādu nozaru speciālisti, LLU rektore Irina Pilvere atzina, ka šobrīd universitātei ir izaicinājums, lai sagatavotu dokumentāciju ES struktūrfondu paredzētā finansējuma izmantošanai.
"Mēs aktīvi strādājam, lai sagatavotos divu milzīgu projektu īstenošanai, kuru rezultātā modernizēsim studiju vidi un zinātnes infrastruktūru. Tādējādi esam veikuši Izglītības un zinātnes ministrijas norādītās izmaiņas LLU stratēģijā līdz 2020. gadam un plānojam finansējuma izlietojumu atbilstoši tajā noteiktajiem mērķiem. Šobrīd nepieciešams pārliecināt gan valsts pārvaldi, gan tautsaimniecības nozares par nepieciešamajiem ieguldījumiem LLU infrastruktūrā,” klātesošos informēja I. Pilvere.
Tuvākajos gados LLU plāno pārstrukturēt zinātnisko darbu, koncentrēt pētījumus 3 universitātes un 20 fakultāšu līmeņa laboratorijās un aprīkot tās ar iekārtām, kuru izmantošanā būtu ieinteresēti gan Latvijas uzņēmēji, gan zinātnieki no citām valstīm. Biozinātņu un inženierzinātņu laboratoriju modernizēšanai universitāte plāno piesaistīt vairāk kā 15 miljonus eiro, tai skaitā paredzēts finansējums LLU zinātniskajiem institūtiem, kas atrodas Dobelē, Priekuļos, Stendē un Rīgā.
"Jau šobrīd mūsu zinātnieki veic starptautiski atzītus pētījumus un viņu publikācijas ir ar augstiem ietekmes indeksiem, taču nepieciešams modernizēt laboratorijas, lai tās varētu efektīvāk izmantot praktisku tautsaimniecības problēmu risināšanai, kā arī nodrošināt labākus darba apstākļus zinātniekiem,” modernizācijas nepieciešamību pamatoja zinātņu prorektors Arnis Mugurēvičs.
Savukārt studiju jomā plānots modernizēt STEM (Zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika) jomu infrastruktūru, lai veicinātu zinošu un kompetentu jauno speciālistu sagatavošanu. Studiju virzienos, kas iekļaujas minētajā jomā, šobrīd LLU kopumā studē ap 3000 studentu. Līdz 2018. gada beigām studiju telpu remontā, aprīkojuma iegādē, IT risinājumu ieviešanā un bibliotēku fondu paplašināšanā plānots ieguldīt vairāk kā 3 miljonus eiro.
Pēc sēdes I. Pilvere atzina, ka Padomnieku konvents ir ieguvums universitātei, jo ir iespēja uzklausīt Latvijas tautsaimniecības nozaru vadošos pārstāvjus un, izstrādājot dažādus rīcības plānus, ņemt vērā viņu priekšlikumus. Saskaņot akadēmiskās vides redzējumu ar tautsaimniecības vajadzībām ne vienmēr ir viegls darbs, bet tas ir pareizais ceļš uz gudru sabiedrību, spēcīgu valsts ekonomiku un arī stabilu universitātes nākotni.
LLU ir viena no vadošajām Baltijas jūras reģiona universitātēm, kas specializējas dabas resursu ilgtspējīgā izmantošanā, īstenojot studijas un pētniecību biozinātnēs, inženierzinātnēs un sociālajās zinātnēs un tādējādi veicinot sabiedrības dzīves kvalitātes paaugstināšanos. LLU ir ceturtā lielākā augstskola Latvijā un katru gadu studijas tajā sāk vairāk kā 1000 jauno studentu.