Pārlekt uz galveno saturu

Mācību medības Kalsnavā

Attēla autors: Vairis Lasmanis

Pagājušā gada nogalē, sadarbojoties ar LLU un LVMI “Silava” aģentūru “Meža pētīšanas stacija” (turpmāk tekstā MPS), Kalsnavas meža novadā tika organizētas mācību medības.

Medībās piedalījās Meža fakultātes Mežinženieru studiju programmas 1. kursā studējošie, kuri apgūst obligāto studiju kursu “Medniecība”. Šīs medības tika organizētas praktisko nodarbību ietvaros, lai studenti varētu piedalīties medību procesā, izjust to īpašo gaisotni, kas valda medībās, gūt praktisku priekšstatu par medību norisi un organizāciju, tradīcijām un nomedīto dzīvnieku pirmapstrādi. Ar šīm mācību medībām studiju kursa apguve tiek noslēgta, un studenti tiek pielaisti eksāmena kārtošanai un praksei, kas tiek plānota vasarā.

Lai īsajā ziemas dienā paspētu medību lietas iepazīt praktiski, no Jelgavas startējam jau sešos. Prieks, ka labu brīdi pirms noteiktā laika, berzējot miegu no acīm, pie 1. dienesta viesnīcas dzestrajā ziemas rītā, gaidot autobusu, drebinās viss kurss. Neviens nav aizgulējies vai aizkavējies.

8:30 autobuss ieripo MPS dienesta viesnīcas “Vētraine” pagalmā, kur jelgavniekus sagaida MPS direktors Edgars Šmaukstelis ar savu komandu. Brokastīs tase siltas kafijas un pīrādziņi, reģistrācija medību pārskatā, un jau medību raga signāls medību dalībniekus aicina stāties ierindā.

Ierindas ir divas. Viena - mednieku, kurā nostājas visi mednieki, arī tie studenti, kuri jau ir pilntiesīgi mednieki. Otrā ierindā divās rindās nostājas studenti - dzinēji. Atskan apsveikuma signāls, un medības tiek atklātas. Šo medību vadītājs ir Jānis Putns, kuram palīdz Aivars Stradiņš un Linards Sisenis. Šefību par dzinējiem ir uzņēmies Aivars Višņevskis. Medību dalībnieki tiek informēti par drošības prasībām, medību gaitu un šajā dienā medījamiem dzīvniekiem. Atšķirībā no parastām medībām mācību medībās mednieku skaits ir tāds, lai katram medniekam (izņemot studentus – medniekus) varētu “piešķirt” vienu pāri studentu. No šī pāra viens students iet dzinējos, bet otrs stāv uz masta kopā ar mednieku. Nākamajā mastā students, kurš ir stāvējis uz masta, iet dzīt, bet tas, kurš dzinis, kopā ar mednieku stāv uz masta. Mednieka uzdevums ir jauniešus praktiski iepazīstināt ar medību norisi, šaušanas leņķiem, drošību. Ja masta dzīšanas laikā pienāk dzīvnieks, kopā ar studējošo to novērtēt, pieņemot lēmumu, vai tas ir nomedījams vai nē. Instruktāžai beidzoties, dodamies uz mežu.

Pirmais masts. Tā kā viss ir izplānots perfekti, mednieki un viņu pavadoņi raiti tiek nostādīti uz masta, un Aivars ar savu komandu un medību suņiem sāk savu darbu. Masts tiek izdzīts, bet bez šāviena, un medību raga skaņa vēstī par tā beigām. Mednieki tiek noņemti no numuriem, seko ierinda, kurā par redzēto pirmajā mastā un gūtajiem iespaidiem atskaitās nevis mednieks (kā parasti tas medībās notiek), bet gan students, kurš mednieku ir pavadījis. Izrādās, ir redzēti gan briežu buļļi, kas nav medīti, jo atzīti perspektīvi esam, gan arī pāris briežu gotiņas, kas aizšmaukušas ārpus droša šāviena distances. Medību vadītājs dod komandu doties uz otro mastu.

Otrais masts. Mednieki tiek nostādīti tikpat raiti kā pirmajā mastā, atskan raga pūtiens, un dzīšana sākās. Drīz vien suņa rejas liecina, ka mastā ir dzīvnieki, un jau plīst vairāki šāvieni. Dzīšanai turpinoties, atskan vēl vairāki šāvieni, līdz medību raga skaņa informē par masta beigām. Pārbaudot šāvienu rezultātus, medību vadītājs dod atļauju izsekot šautos dzīvniekus. Masts ir bijis veiksmīgs, gūti vairāki dižmedījumi. Kopumā nomedītas divas staltbriežu govis un teļš, kā arī mežacūkas sivēns. Studenti nomedītos dzīvniekus izvelk līdz ceļam. Medību vadītājs aizpilda medību dokumentāciju, un, tā kā šīs ir mācību medības, tiek demonstrēts, kā meža apstākļos jāveic nomedītā dzīvnieka pirmapstrāde – iekšu izņemšana.

Dzīvnieki tiek novietoti, lai tiem atdotu pēdējo godu, medību vadītājs rezumē otro mastu, veiksmīgie mednieki un viņu pavadoņi sniedz atskaiti un tiek sveikti ar trijžuburu egles zariņu, skan medību rags, kopīgs foto un medības tiek beigtas.  Jāpiemin, ka dižmedījumu – meža cūkas sivēnu ir nomedījis arī viens no studentiem – Pēteris Akmentiņš.

Dodamies uz pusdienu vietu, lai mežā pie ugunskura baudītu pusdienas, tad atpakaļ uz Vētraini, kur studenti var praktiski iepazīties un piedalīties medījuma pirmapstrādē un medījuma liemeņa sadalē. Kad tas ir paveikts, tiek izlozētas gaļas porcijas, un var sēsties pie vakariņu galda.

Kā Kalsnavā pieņemts, pirms vakariņām tiek nominēts medību dienas karalis – Andris Cerbulis, kurš par karalieni aicina kļūt Lindu Baumani, Meža fakultātes otrā kursa studenti, kura medību dalībniekus priecēja ar medību raga skaņām. Karalis un karaliene visus medību dalībniekus aicina sēsties pie vakariņu galda un rezumēt šīs dienas mācību medību rezultātus, norisi, ieguvumus un trūkumus.

Paldies MPS direktoram un kolektīvam par iespēju studentus iepazīstināt ar praktiskām medībām un ieguldīto darbu šīs medības organizējot!

Paldies studentiem par priekšzīmīgu uzvedību un dzelžainu disciplīnu!

Paldies medniekiem un visiem pārējiem, kuri bija iesaistīti, lai šīs medības izdotos!

Jāatzīmē, ka arī turpmāk studenti, kuri apgūs medniecības kursu, ar MPS atbalstu varēs piedalīties ne vien mācību medībās, bet arī tiks apmācīti šaušanā ar gludstobra ieroci.

Bildes no pasākuma apskatāmas jaunākajā fotogalerijā.

 

Sagatavoja Medniecības kursa pasniedzējs, doc., Dr. silv. Linards Sisenis.

Pievienots 12/01/2016