Ar ainavu arhitektūras studentu palīdzību Saulkrastos taps unikāls dabas dizaina objekts
2016. gada vasaras sezonas noslēgumā Saulkrastos, Baltās kāpas apkārtnē plānota ļoti īpaša un neparasta dabas objekta – dabas dizaina parka – atklāšana. Dabas dizaina parks iecerēts kā interaktīvs, sabiedrību piesaistošs objekts, kas izglītos par saudzīgu cilvēku rīcību pret vietējām dabas vērtībām un skaidros, kas ir ekosistēmu pakalpojumi.
Dizaina parks tiks konstruēts arīdzan tā, lai mazinātu apmeklētāju radīto ietekmi uz apkārtnes ekosistēmu. Būtisku pienesumu dizaina parka izstrādē sniegs arī Latvija augstskolu studenti. Dizaina parks taps Eiropas Savienības projekta “LIFE Ekosistēmu pakalpojumi” ietvaros, kuru īsteno Dabas aizsardzības pārvalde, Saulkrastu novada pašvaldība un biedrība “Baltijas krasti”.
Šobrīd pārstāvji no Saulkrastu novada pašvaldības aktīvi strādā pie dizaina parka koncepcijas izstrādes. Darbā tiek iesaistīti arī Latvijas augstskolu – Rīgas Tehniskās Universitātes, Latvijas Lauksaimniecības universitātes un Latvijas Mākslas Akadēmijas – studenti un mācībspēki.
No LLU projektā piedalās Lauku inženieru fakultātes studiju programmā „Ainavu arhitektūra un plānošana” studējošie. Līdz šim ar studentiem norisinājušās jau vairākas tikšanās, studenti kopīgi ar projekta pārstāvjiem devušies dabā – apmeklējuši Saulkrastu Baltās kāpas apkārtni un diskutējuši par piemērotāko dizaina parka izveides vietu.
Š.g. rudens sesijā studenti būs veikuši teritorijas analīzi un sniegs pirmos secinājumus. Savu unikālo redzējumu par dizaina parka izveidi studenti sniegs š.g. nogalē. Latvijas Mākslas Akadēmijas studenti prezentēs savu vīziju par dizaina parkā iekļaujamajiem mākslas objektiem, informatīvajām zīmēm un dizainu. Savukārt LLU un Rīgas Tehniskās Universitātes studenti prezentēs savu redzējumu par dabas dizaina telpisko plānojumu, teritorijas izmantošanas un attīstības aspektiem un tehniskajiem risinājumiem.
Projekts “LIFE Ekosistēmu pakalpojumi” jeb pilnajā nosaukumā „Ekosistēmu un to sniegto pakalpojumu novērtējuma pieejas pielietojums dabas daudzveidības aizsardzībā un pārvaldībā” uzsākts 2014. gadā un ilgs līdz 2018. gadam. Projekts aptver Saulkrastu un Jaunķemeru piekrastes teritorijas un ir viens no pirmajiem, kas aizsāk ekosistēmu pakalpojumu metodes izpēti un pielietošanu Latvijā.
Kontaktpersona: Rita Arāja, Projekta sabiedrisko attiecību speciāliste
rita.araja@daba.gov.lv; tel.: +371 28262608
Projekta mājas lapa: http://ekosistemas.daba.gov.lv/public/