Pārlekt uz galveno saturu

Latvijas vietējās bites populācijas ģenētiskā materiāla izpēte un saglabāšana (S490)

Projekta numurs
24-00-S0INZ03-000039
Struktūrvienības kods
S490

Pēdējo desmit gadu laikā bioloģiskā daudzveidība samazinās, izplatās invazīvās, eksotiskās augu un dzīvnieku sugas, mainās klimatiskie apstākļi. Medus bites ir attīstījušās un pielāgojušās tūkstošiem gadu, klimatisko apstākļu maiņa, izmaina arī bišu saimju aktivitāti.

Latvijā ir senas bišu turēšanas tradīcijas. Latvijā dravo ar vairākām bišu pasugām, bet pazīstama ir arī Eiropas tumšā (Apis mellifera mellifera) bite, ko varam uzskatīt kā daļu Latvijas biškopības nozares vēstures. Iepriekš medus bites ilgstoši dzīvoja arī savvaļā, taču izplatījās ērce varra, kas nogalināja savvaļas kolonijas un radīja postošas sekas visā medus bišu populācijā. 

Eiropas tumšā medus bite (Apis mellifera mellifera) mūsdienās ir reta pasuga agrākajā Ziemeļeiropas areālā. Eiropas biškopības organizācijas pieliek lielas pūles, lai apturētu tumšo bišu samazināšanos, un pēc daudzu gadu smaga darba, koordinācijas un izpētes, veido aizsargājamas teritorijas, kurās strādā ar tumšo biti, kas pielāgojas esošajiem klimatiskajiem, vides apstākļiem un ir teicams izejmateriāls medus bites ģenētisko resursu turpmākai saglabāšanai. Šī pasuga šeit ir bijusi jau miljonu gadu, tas ir ģenētiskais mantojums, kas ir jāsaglabā un jānodod nākamajām paaudzēm.

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte ar valsts atbalstu jau vairākus gadus veic Latvijas vietējās medus (jeb Eiropas tumšās, turpmāk ET) medus bites ģenētisko resursu saglabāšanu. Latvijas mainīgajos klimatiskos apstākļos Latvijas vietējā bite ir pārāka par introducētājām pasugām. Nepieciešams turpināt šī vērtīgā ģenētiskā materiāla saglabāšanu. Kā vietējā pasuga tā ir piemērota bioloģiskajās bišu dravās.

Lai turpmāk sekmīgi būtu iespējams veikt saglabāšanas darbu un izvairītos no tuvradnieciskās krustošanās, ir nepieciešams palielināt saimju skaitu, kas iekļautas ģenētisko resursu dravā –  vismaz 300 - 500 bišu saimes. Saprotams, ka esošā finanšu atbalsta ietvaros, tas nav iespējams. Tāpēc paralēli jāveic bišu dravu apskate, kurās bites pēc vizuālajām un morfoloģiskajām pazīmēm varētu atbilst Eiropas tumšās bites pasugai.

Veicot ģenētiskā resursa saglabāšanas darbu, veidojam arī kontaktus ar citu valstu ET pasugas saglabāšanas centriem un speciālistiem. Pēc ilggadīga darba un pieredzes apmaiņas ar citu valstu speciālistiem šajā jomā, ir iespējams, ka Latvijas dravās ir saglabājusies ET medus bišu pasugas, kas pielāgojusies esošajiem  klimatiskajiem un vides apstākļiem un būtu teicams izejmateriāls medus bites ģenētiskā resursa turpmākai saglabāšanai.

Konkrētās situācijas izpratnei nepieciešams apsekot kaut daļu Latvijā esošās bišu dravas. Dravā savāktajiem bišu paraugiem veikt  morfoloģisko novērtējumu, spārnu analīzes, un pasugai atbilstošam bitēm, DNS analīzes. Pētījuma rezultātā iegūtie Eiropas tumšās bites materiāli ir Latvijas resurss, kas papildinās jau esošo Latvijas vietējās bites ģenētisko mantojumu, ko varēs iekļaut pasugas ģenētisko resursu saglabāšanā.

Iestādes loma projektā
Projekta iesniedzējs
Projekta uzsākšanas datums
Projekta beigu datums
Projekta vadītājs
Dace Siliņa
Projekta iestāde
LBTU
Pievienots 04/06/2024