Pārlekt uz galveno saturu

Labas prakses vadlīnijas perorālai lietošanai paredzētu veterināro zāļu manuālai iejaukšanai barībā (S500)

Projekta numurs
24-00-S0INZ03-000043
Struktūrvienības kods
S500

Veterinārās zāles produktīviem dzīvniekiem var tikt ievadītas perorāli, dodot tās kopā ar ūdeni, kas paredzēts dzīvnieku dzirdināšanā, vai barību. Darot to nepareizi, tas rada apdraudējumu gan cilvēkam, gan dzīvniekam, gan arī apdraud apkārtējo vidi, un iespējams pat padarot zāļu lietošanu neefektīvu vai kaitīgu dzīvniekam, kā arī palielinot antimikrobiālās rezistences risku. Pareiza reģistrēto veterināro zāļu perorāla administrēšana, ņemot vērā gan zāļu farmakoloģiskās īpašības, gan produktīvo dzīvnieku sugu, gan dzīvnieku turēšanas sistēmas, ir kritisks faktors to perorālai lietošanai. 

Barība un pieejamie resursi, tai skaitā barības izdales veids ir nozīmīgs efektīvai, drošai veterināro zāļu ievadīšanai perorāli. Būtiski, izmantojot barību, kā veidu, lai iedotu veterinārās zāles perorāli, ir nesamazināt pašas barības kvalitāti, kā arī neizmainīt piemēroto zāļu devu dzīvniekiem, un nodrošinot drošu barības sagatavošanu, lietotā aprīkojuma tīrīšanu, šķērskontaminācijas novēršanu un neapēstās barības, kurā iejauktas veterinārās zāles, likvidēšanu.

Iepriekš aprakstīto risku novēršanai ir būtiski izstrādāt labas prakses vadlīnijas par perorālai lietošanai paredzēto zāļu iejaukšanu barībā, kas būtu paredzētas gan dzīvnieku īpašniekiem (turētājiem), gan praktizējošiem veterinārārstiem dažādām produktīvo dzīvnieku sugām, dažādās turēšanas sistēmās.

Mērķis: Iepazīties ar Eiropas Savienības dalībvalstu un Eiropas Zāļu aģentūras priekšlikumiem par perorālai lietošanai paredzētu veterināro zāļu iejaukšanu barībai produktīvajiem dzīvniekiem un izstrādāt labas prakses vadlīnijas Latvijas apstākļiem par perorālai lietošanai paredzēto zāļu iejaukšanu barībā (kas nav paredzētas ārstnieciskās barības ražošanai), kas paredzētas gan dzīvnieku īpašniekiem (turētājiem), gan praktizējošiem veterinārārstiem dažādām produktīvo dzīvnieku sugām dažādās turēšanas sistēmās.

Darba uzdevumi: 

  1. Iepazīties ar Eiropas Savienības dalībvalstu un Eiropas Zāļu aģentūras priekšlikumiem par perorālai lietošanai paredzētu veterināro zāļu iejaukšanu barībai produktīvajiem dzīvniekiem;
  2. Noskaidrot un izanalizēt dažādus riskus, lietojot veterinārās zāles perorālais lietošanai produktīvajiem dzīvniekiem, iejaucot tās barībā;
  3. Izstrādāt labas prakses vadlīnijas praktizējošiem veterinārārstiem par perorālai lietošanai paredzēto zāļu iejaukšanu barībā dažādām produktīvo dzīvnieku sugām (liellopiem, mājputniem, akvakultūrai) dažādās turēšanas sistēmās;
  4. Izstrādāt labas prakses vadlīnijas produktīvo dzīvnieku īpašniekiem (turētājiem) par perorālai lietošanai paredzēto zāļu iejaukšanu barībā dažādām produktīvo dzīvnieku sugām (liellopiem, mājputniem, akvakultūrai) dažādās turēšanas sistēmās.
Iestādes loma projektā
Projekta iesniedzējs
Projekta uzsākšanas datums
Projekta beigu datums
Projekta budžets

EUR 8 000.00

Projekta vadītājs
Dr.med.vet. Līga Kovaļčuka
Projekta iestāde
LBTU
Pievienots 04/06/2024