Pārlekt uz galveno saturu

Raudzēšanas apstākļu ietekme uz augļu un ogu vīnu bioaktīvo savienojumu kvalitatīvo un kvantitatīvo sastāvu (Z50)

Projekta numurs
3.2.-10/60
Struktūrvienības kods
Z50
Mērķis

Projekta mērķis ir izvērtēt raudzēšanas apstākļu ietekmi uz bioaktīvo savienojumu saturu un citu fizikāli-ķīmisko rādītāju izmaiņām augļu un ogu vīnos.

Projekta mērķis ir izvērtēt raudzēšanas apstākļu ietekmi uz bioaktīvo savienojumu saturu un citu fizikāli-ķīmisko rādītāju izmaiņām augļu un ogu vīnos.

Projekta uzdevumi:

  1. analizēt raudzēšanas temperatūras ietekmi uz augļu un ogu vīnu bioaktīvo savienojumu saturu un aromātvielu izmaiņām;
  2. ​​​​​​​izvērtēt dažādu komerciālo vīna raugu pievienotās koncentrācijas ietekmi uz augļu un ogu vīnu bioaktīvo savienojumu saturu un aromātvielu izmaiņām;
  3. salīdzināt pētījumā sagatavoto augļu un ogu vīnu un komercāli pieejamo augļu un ogu vīnu bioaktīvo savienojumu kvalitatīvo un kvantitatīvo saturu.

Projekta mērķis un uzdevumi ir saskaņā ar LLU stratēģijā iekļauto prioritāro pētniecības virzienu “Bioloģiski aktīvo vielu izpēte pārtikas izejvielās un produktos”. Pētījumā kā pamatizejvielas tiks izmantotas dažādas vietējās izcelsmes augļu (Kreba tipa ābolu) un ogu (plūškoka ogu, bārbeles, pīlādžu) šķirnes.
Projektā plānotās aktivitātes noritēs saskaņā ar projekta “Jauni bioloģiski aktīvo savienojumu avoti no maz izmantotiem ziemeļu platuma grādos audzētiem augļiem un ogām: To potenciālais pielietojums produktu ar pievienoto vērtību ražošanā pārtikas un farmācijas sektorā (PhytoPharmactives)” izvirzītajiem mērķiem un uzdevumiem.
Projektā tiks veikta bioloģiski aktīvo savienojumu noteikšanas metožu izstrāde (Projekts iesniegts LZP Fundamentālo un lietišķo pētījumu programmas uzsaukumā 2021. gada septembrī)
​​​​​​​Projekta sinerģija ar Dārzkopības institūta veiktiem pētījumiem nodrošina projekta starpdisciplinaritāti.

Plānotās aktivitātes un rezultāti

  1. Zinātniskās literatūras izpēte par fenolu un gaistošo savienojumu sastāva izmaiņām vīnos atkarībā no raudzēšanas apstākļiem (ar mainīgajiem – raudzēšanas temperatūra, pievienotā rauga koncentrācija).
  2. ​​​​​​​Eksperimentālo darbu veikšana:
    ​​​​​​​Projektā “Jauni bioloģiski aktīvo savienojumu avoti no maz izmantotiem ziemeļu platuma grādos audzētiem augļiem un ogām: To potenciālais pielietojums produktu ar pievienoto vērtību ražošanā pārtikas un farmācijas sektorā (PhytoPharmactives)” plānots veikt vīnu izejvielu (plūškoka ogu, bārbeles, pīlādžu) metabolītu analīzes.

Projekta pētījumi sadalīti trīs posmos
1.posms Raudzēšanas temperatūras ietekmes, uz augļu un ogu vīnu bioaktīvo savienojumu sastāvu, izvērtējums. Pētījumā tiks analizētas vismaz 3 dažādas raudzēšanas temperatūras un vismaz 4 augļu un ogu veidi. Analīzes tiks veiktas dažādos raudzēšanas posmos.
2. posms Komerciālo vīna raugu ietekmes izvērtējums uz augļu un ogu vīnu fizikāli-ķīmiskajiem rādītājiem. Pētījumā tiks testēti vismaz 3 dažādi raugu veidi un tiks analizēta vīna raugu dinamika raudzēšanas laikā atkarībā no pievienotās koncentrācijas.
3.posms Pētījumā sagatavoto vīnu un komerciāli pieejamo vīnu ķīmisko un sensoro rādītāju izvērtējums,
Sensoro un ķīmisko rādītāju izvērtēšanai tiks izvēlēti Latvijā ražoti augļu un ogu vīni atkarībā no pieejamā klāsta (vismaz 5-10), kas ir iegādājami pārtikas tirdzniecības veikalos. Gan sagatavotajiem, gan komerciālajiem vīniem tiks noteikti pamata fizikāli-ķīmiskie rādītāji (pH, titrējamā skābe, krāsa, u.c.), kā arī analītiskie rādītāji – aromātvielas, individuālie fenoli, flavonoīdi, u.c.
Iegūtie rezultāti tiks apstrādāti, izmantojot statistiskās apstrādes metodes (klasteru analīze, principiālo komponentu analīze, utt.). Iegūtie rezultāti tiks prezentēti starptautiskajās konferencēs, kā arī tiks sagatavoti zinātniskie raksti. Pētījumā paredzētās aktivitātes ir dalītas uz abiem projekta realizācijas gadiem.

Iestādes loma projektā
Projekta iesniedzējs
Projekta uzsākšanas datums
Projekta beigu datums
Projekta vadītājs
Dr.sc.ing. Zanda Krūma
Projekta iestāde
LBTU
Pievienots 19/04/2024