Pirmskolas izglītības iestādēm un skolām paredzētu zivju ēdienu recepšu un izgatavošanas tehnoloģiju izstrāde no Latvijas Republikā pieejamām zivīm (EJZF4)
Projekta numurs
20-00-F01101-000004
Struktūrvienības kods
EJZF4
Sadarbības partneri
Biedrība "Zaļākai pasaulei"
Mērķis
Pieejamu zivju produktu sortimenta izveide (vismaz 5 pozīcijas) no Latvijā pieejamām zivju sugām, kas paredzēts bērnudārziem un skolām un atbilst Ministru kabineta noteikumiem Nr.172 no 13.03.12. "Par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem", kā arī ES rekomendācijām.
Paveiktās darbības projekta ietvaros:
- Izstrādāti optimālas zivju ēdienu receptes, kas atbilst skolēnu gaumes vēlmēm un atbilst Latvijas Republikā un ES pieņemtajām pamata barības vielu patēriņa fizioloģiskajām normām. Izvēlēti tehnoloģiskie parametri un to pamatojums, ņemot vērā ekonomisko efektivitāti.
- Veiktas eksperimentālās pārbaudes un analīzes, vērstas uz jauno zivju produktu izstrādi, izmantojot pārtikas piedevas un nodrošinot pārtikas drošību, optimālas izmaksas un patēriņa īpašības. Noteikti optimālie organoleptiskie, fiziski-ķīmiskie un tehnoloģiskie parametri.
- Izstrādāti laboratorijas paraugi (produktu prototipu), tehnoloģiskā dokumentācija, ka arī zivju ēdienu ražošanas projekta ekonomiskie aprēķini, lai pamatotu ekonomisko efektu un ieviešanu.
Plānotās aktivitātes un rezultāti
Projekta rezultātu apkopojums
- Projekta ietvaros tika izveidots jaunu zivju produktu klāsts no Latvijā pieejamām zivju sugām, kas paredzēts izmantošanai izglītības iestāžu izglītojamo ēdināšanā un atbilst Ministru kabineta noteikumiem Nr.172 no 13.03.12. “Par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem”, kā arī ES rekomendācijām. Zivju produktu receptūras arī ņem vērā skolēnu vēlmes attiecībā uz produkta organoleptiskajām īpašībām.
- Izstrādāts un pamatots inovatīvs skolēnu ēdināšanas organizācijas process, ļaujot iekļaut dārgākas sastāvdaļas ēdienkartēs, atbilstot veselības mērķiem un ilgtspējībai.
- Projekts aptver visas jauno produktu attīstības stadijas jeb tehnoloģijas gatavības līmeņus: no tehnoloģiskām instrukcijām un produkta kvalitatīvo īpašību noteikšanas, to rādītāju izstrādi, līdz ražošanas organizācijas modelim un nepieciešamajai tehnoloģiskajai infrastruktūrai.
- Izpētīts esošais skolēnu ēdināšanas sistēmas stāvoklis, identificēti trūkumi saistībā ar produktu kvalitāti, uzturvērtību un organizācijas pieeju. Secināts, ka cenu kāpuma dēļ skolēnu faktiski patērēto produktu pašizmaksas daļa ir mazāka par 30% no ēdināšanai atvēlētajiem līdzekļiem: no piešķirtajiem 1,42 EUR (pēc 01.09.23. – 2,15 EUR) skolēna šķīvī “paliek” tikai 60–70 centi par pusdienām ar diviem ēdieniem. Turklāt "eiro centu" skaits uz skolēna šķīvja ir atkarīgs no ēdināšanas sistēmas konkrētajā skolā, konkursa veida uzņēmuma piesaistei, kā arī no skolas lieluma.
- Piedāvāta organizatoriska sistēma, kas var būtiski mazināt esošās sistēmas negatīvās sekas, nodrošinot pieejamo līdzekļu pieaugumu produktu iegādei pie nemainīga valsts finansējuma, veicinot kvalitatīvu zivju produktu iekļaušanu skolu ēdienkartēs, nodrošinot atbilstību PVD standartiem un piedāvājot iespēju iegādāties ilgtspējīgākus un veselīgākus produktus.
Iestādes loma projektā
Vadošais partneris
Projekta uzsākšanas datums
Projekta beigu datums
Projekta budžets
Kopējais finansējums 398 991,00 EUR, t.sk. publiskais finansējums 359 091,90 EUR (Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonds).
Projekta vadītājs Mārtiņš Šabovics
Projekta vadītājs
Mārtiņš Šabovics, projekta administratīvais vadītājs Olga Dmitrijeva
Projekta iestāde
LLU