LBTU absolvente Klinta Kārkliņa studiju procesā pēta egļu pumpuru izmantošanu pārtikā
Klinta Kārkliņa ir no Jelgavas novada un par savu studiju vietu sešus gadus sauca Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti (LBTU). Pēc iegūtā inženierzinātņu bakalaura grāda pārtikas un dzērienu tehnoloģijās viņa studijas turpināja augstākā līmenī - akadēmiskā maģistra studiju programmā "Pārtikas zinātne", ko vasarā absolvēja ar izcilību.
Skolas laiku viņa pavadīja Jelgavas 4. vidusskolā, pirmo vidusskolas gadu Jelgavas Spīdolas ģimnāzijā, bet pēc tam turpināja mācības Jelgavas Valsts ģimnāzijā. Vidusskolā Klintai īpaša interese bija par literatūras, kulturoloģijas, bioloģijas un ķīmijas mācību priekšmetiem. "Es novērtēju un lielu paldies vēlos teikt vidusskolas bioloģijas skolotajai Inārai Rūcei, jo viņa vienmēr ticēja, atbalstīja un mudināja turpināt iesākto. Reiz piedalījos prestižā literatūras prēmiju konkursā un ieguvu atzinības rakstu, kas bija nozīmīgs sasniegums. Viņa, lai arī bioloģijas skolotāja, bija tik lepna, ka uzlika manu bildi ar atzinības rakstu uz datora ekrāna," ar smaidu stāsta K. Kārkliņa.
Klinta LBTU nonāca jau pēc vidusskolas beigšanas. Iepazīstoties ar plašo studiju programmu piedāvājumu, viņa uzsāka studijas akadēmiskā bakalaura studiju programmā "Pārtikas kvalitāte un inovācijas". Noslēdzoties bakalaura studijām, viņu nepameta sajūta, ka studijas jāturpina jau augstākā līmenī. "Man bija sajūta, ka kaut kas trūkst. Gribēju pētīt vairāk egļu pumpuru izmantošanu pārtikā, tādējādi maģistra studijas bija pašsaprotams lēmums. Piedalījos arī vaučera projektā "Izveidot un izstrādāt produktu receptūras no priežu čiekuriem un pumpuriem - produktu grupās - sīrups, ievārījums, marmelāde", kas sniedza gan jaunas zināšanas, gan iespējas turpmākajām manām aktivitātēm," stāsta izcilības diploma ieguvēja.
Lai iegūtu inženierzinātņu maģistra grādu pārtikas un dzērienu tehnoloģijās, Klinta savu noslēguma darbu rakstīja par tēmu "Egļu pumpuru un auksti pagatavotas kafijas enerģijas dzērienu izvērtējums", kā mērķis bija pagatavot enerģijas dzērienu no egļu pumpuriem, augļu sulas un aukstās kafijas, kas patērētajiem garšas ziņā būtu pieņemamāks. "Egļu pumpuriem ir unikāla atsvaidzinoša un citrusa garša. Ļoti populāri uzturā tieši Skandināvu valstīs un arī Igaunijā, bet Latvijā mazāk, kas radīja izaicinājumu, izstrādājot maģistra darbu," skaidro absolvente.
Atceroties studiju laiku LBTU, Klintai visspilgtākās atmiņas ir par iespēju piedalīties Erasmus+ mobilitātē, ko izmantoja trīs reizes – divas bakalaura studiju laikā un vienu maģistra studiju laikā. "Divi gadi paskrēja ātri. Otrajā studiju gada pirmajā semestrī braucu Erasmus+ uz Igauniju, kur studiju process bija intensīvs un arī citādāks kā LBTU. Pateicoties tam, bija jauni izaicinājumi. Studijas ārvalstīs es apvienoju arī ar noslēguma darba rakstīšanu gan teorētiski, gan praktiski. Ja Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģiju fakultātē (LPTF) es jutos kā otrajās mājās, tad Igaunija man tagad ir kā trešās mājas," ar pozitīvām emocijām atceras Klinta.
Studiju procesā absolvente uzrādīja labus un teicamus rezultātus, ko pierāda arī viņas vidējā svērtā atzīme - 8,9 balles. "Visvairāk guvu iespēju pilnveidoties, kā arī apzināties savas stiprās un vājas puses. Man patīk, ja ir izaicinājumi, jo tikai tā es varu izvērtēt savas robežas. Atskatoties uz laiku, kad iestājos universitātē, tad varu teikt, ka esmu augusi visās jomās. Protams, arī man ir vēl daudz iespēju sevi attīstīt un pilnveidoties," par studiju laiku atminas Klinta.
Studiju laikā Klinta sev nebija uzstādījis kā galveno studiju mērķi – saņemt izcilības diplomu, taču vienmēr uzdoto darbu pildīja tā, lai pašai būtu par to gandarījums: "Uzsākot maģistra studijas, es jau zināju, ko izstrādāšu savā noslēguma darbā, tādēļ fokusējos uz savu pētījumu. Tā kā bija daudzi priekšmeti, ko varēja apvienot ar produkta izpēti, tad tas viss "salikās pa plauktiņiem". Izliku sevi visu un ar pilnu atdevi. Neslēpju, ka brīžiem jutos kā "izspiests citrons" un bija momenti, kad arī motivācija vairs nebija, bet to visu nepieciešams pārvarēt. Noteikti ir svarīgi arī atpūsties un darīt to, kas tiešām patīk." Tāpat Klinta papildina, ka galvenais ir nospraust savu mērķi un tiekties uz tā sasniegšanu, jo tieši tā arī viņa darīja, kad uzzināja par iespēju saņemt izcilības diplomu.
Domājot par nākotnes plāniem, absolvente plāno neapstāties pie esošā, bet turpināt jau studijas visaugstākajā līmenī – doktora studiju programmā. Klinta Kārkliņa vēlas turpināt pētīt egļu pumpurus, tādējādi arī turpināt jau iesākto darbu maģistra studiju laikā. Viņa ir pārliecināta, ka šajā jomā vēl ir daudz ko pētīt un attīstīt, kā arī ir pienācis laiks nospraust jaunu mērķi.