Jaunā ekonomiste Amanda Veršūne ar izkoptu pašdisciplīnu un vēlmi darīt vairāk
Jelgavniece Amanda Veršūne ir viena no šī gada izcilības diploma ieguvējām Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē (LBTU). Iegūstot profesionālā bakalaura grādu uzņēmējdarbībā un restorānu un viesnīcu vadītāja kvalifikāciju, viņa turpināja studijas jau augstākā līmenī Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes (ESAF) akadēmiskā maģistra studiju programmā "Ekonomika", uzrādot vidējo svērto atzīmi 9,256 balles.
Skolas gaitas Amanda aizvadīja Jelgavas Valsts ģimnāzija un kā stāsta, tad vienmēr īpaša interese bija par ekonomikas, informātikas un bioloģijas mācību priekšmetiem. Absolvente ir pārliecināta, ka katrs skolotājs ir atstājis zināmu zināšanu artavu un viņa ir pateicīga ikvienam, kurš dalījies ar savu pieredzi un kompetencēm: "Varu teikt lielu paldies visam Jelgavas Valsts ģimnāzijas mācībspēku kolektīvam par zināšanām, kas likušas stabilu pamatu studijām. Skolotājas vienmēr bija gatavas atbalstīt, ja radās grūtības."
Amanda ir divkārtēja LBTU absolvente un pamatstudiju līmenī studēja Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātes (LPTF) profesionālā bakalaura studiju programmu "Ēdināšanas un viesnīcu uzņēmējdarbība". Kā absolvente A. Veršūne atklāj, tad studijas universitātē izvēlējās trīs svarīgu iemeslu dēļ: "Dzīvojot Jelgavā, tas bija ērti, jo fakultātes ir viegli sasniedzamas, LBTU piedāvāja man interesējošas studiju programmas un bija pieejamas valsts finansētas budžeta vietas." Tā kā absolvente negribēja apstāties pie sasniegtā, tad studijas ekonomikā bija nākamais solis sevis pilnveidošanai gan profesionāli, gan kā personību.
Lai iegūtu augstākās izglītības diplomu un sociālo zinātņu maģistra grādu ekonomikā, Amanda savu noslēguma darbu rakstīja par tēmu "Ēdināšanas servisa uzņēmumu patēriņa cenu izpēte". Tēmas izvēli ietekmēja jau iepriekš iegūtās padziļinātās zināšanas bakalaura līmeņa studijās, ko tagad varēja papildināt ar maģistra studijās iegūtajām zināšanām. "Savā maģistra darbā es secināju, lai gan patēriņa cenas ēdināšanas uzņēmumos Latvijā ir dažādas, tās ietekmē uzņēmuma koncepts, savukārt atrašanās vieta neietekmē patēriņa cenu līmeni. Kopumā Latvijas iedzīvotāji reti apmeklē ēdināšanas uzņēmumus, jo finansiāli nevar atļauties to darīt biežāk, kā arī patērētājus neapmierina ēdināšanas uzņēmumos piedāvātā ēdiena kvalitāte par esošo cenu," par savu izstrādāto darbu stāsta A. Veršūne. Viņa piebilst: "Darbu sāku rakstīt jau vasarā, jo zināju, ka vēlāk tam varētu būt grūti "pieķerties", jo novembrī man piedzima dēliņš. Viegli nebija un visus brīvos brīžus līdz aprīļa beigām veltīju maģistra darbam. Taču viss ir paveicams, ja to ļoti vēlas."
Stāstot par studiju laiku LBTU, Amanda to atceras ar smaidu, jo pasniedzēji vienmēr rūpējās, lai studiju process būtu interesants - tika rīkotas ekskursijas, organizētas diskusijas un uzdoti dažādi praktiskie darbi, kas ļāva nostiprināt iegūtās teorētiskās zināšanas. "Maģistra studijās mans lielākais ieguvums ir statistikas datu interpretācijas prasmes. Ieguvums ir ne tikai no augsta līmeņa mācībspēku lekcijām un praktiskajiem darbiem, bet arī izveidotajiem kontaktiem ar kursa biedriem," tā absolvente. Jāpiemin, ka radoši izpausties viņai palīdzēja aktīva darbošanās fakultātes studējošo pašpārvaldē.
Uzsākot studiju gaitas, Amanda izcilības diplomu nebija uzstādījusi kā mērķi, lai gan jebkuram uzdotajam darbam vienmēr piegāja ar lielu atbildību un centās izdarīt rūpīgi. "Vienmēr esmu cītīgi mācījusies. Ja pamatskolā un vidusskolā motivācija bija savstarpējā konkurence skolēnu starpā, tad augstskolā tā jau bija gadu gaitā apgūta disciplīna jeb pieradums darīt vairāk un labāk. Manuprāt, panākumu atslēga slēpjas ikdienas pieņemtajos lēmumos. Vienmēr var apstāties pie "labi", bet es nespēju samierināties ar domu, ka varēju labāk. Tāpēc katru reizi ieguldu 10% vairāk laika un darba. Kopumā teiktu, ka izcilības diplomu iegūt nebija grūti, jo tas ir ilgu gadu pašdisciplīnas rezultāts. Protams, lai to sasniegtu, ir nepieciešams ne tikai darbs, bet arī interese par izvēlētajām studijām," pārliecināta ir Amanda. Viņa ir viena no tām, kura gan bakalaura, gan maģistra studijās saņēma valsts finansēto stipendiju un 2021. gadā kļuva arī par Jāņa Rūvalda stipendijas laureāti.
Stāstot par nākotnes tuvākiem un tālākiem plāniem, Amanda Veršūne šobrīd pēc veiksmīga noslēguma vēlas pievērsties ģimeni un izbaudīt bērna kopšanas atvaļinājumu.